У оквиру пратећег програма 31. Фестивала „Дани Зорана Радмиловића“, у фоајеу зајечарског театра представљена је књига „Театрологика 1 и 2″ аутора Оливере Милошевић, у издању „Стеријиног позорја“.
Говорећи о ауторки директор Стеријиног позорја др Мирослав Радоњић је нагласио да је Оливера Милошевић радила сјајну емисију на Радио телевизији Србије „Театрологике“ две сезоне.
„Она је једна од ретких новинарки која доследно и већ више деценија студиозно прати позориште и позоришну уметност, прави ауторске емисије и хроничар је нашег позоришта, а видећете и у овим књигама да је са саговорницима остварила сјајне разговоре и то мало подсећа на ону школу коју је успооставио Феликс Пашић, кога смо и помоњали, који је један од најзначајнијих хроничара позоришног живота на овим просторима. Издавач се определио да ту телевизијску форму пребаци у корице ових књига, пре свега због тога што када гледате емисије на телевизији, први утисак је та визуелна сензација. И онда када гледате те емисије понекад се деси да пречујете оне важне ствари које су ови значајни људи, са којима је Оља водила разговоре, рекли, не само о позоришној уметности, о својим каријерама и о неким битним стварима везаним за њихове животе и професију, него и једном времену које је било доста бурно 90-тих година. Дакле говорили су о друштву уопште и о нашој стварности у којој сви заједно егзистирамо. То је био једна разлог, а други разлог је старомодан. Мислим да оно што остане забележено у књигама, у штампаној верзији је некако дуготрајније“, рекао је Радоњић.
Прва књига „Театрологије“ нуди разговоре са ауторима који су своју каријеру у позоришту започели деведесетих година, у тим бурним временима, а уметници са којима је Оља реазговарала били су Биљана Србљановић, Оливер Фрљић, Енвер Лоренци, Мирјана Карановић, Ивана Сајко, Марко Мандић, Селма Спахић… То су уметници који су радили на простору бивше Југославије и кроз занимљиве разговоре пружају ширу слику целокупних дешавања у позоришту, али и у друштву уопште деведесетих година и касније, кроз своје врло богате каријере. Питања која је постављала Оља била су заиста инспиративна и они су говорили о неким најинтимнијим стварима из њихових живота и професија, а разговор се увек завршавао питањем шта за те уметнике представља срећа. Друга књига је обимнија од прве и концепцијски је иста. Представља другу сезону „Театрологика“ и ту су саговорници били: Раде Шербеџија, Тања Шљивар, Никола Ристановски, Андрош Урбан, Никола Ђуричко, Ксенија Маринковић, Милена Зупанчич, Светозар Цветковић, Ивица Буљан, Борис Лијешевић, Ленка Удовички, Игор Самобор и други.
За дизајн књига које изгледају модерно и лепо био је задужен Вељко Дамјановић.
Радоњић се јавно захвалио вредној сарадници „Стеријиног позорја“, која је отишла у пензију прошле недеље. То је Весна Гргинчевић, уредница издавачког центра „Стеријиног позорја“, која је својим интервенцијама и сугестијама ауторима, доприносила да садржај књига буде још бољи.
Ауторка „Тетралогика 1 и 2“ Оливера Милошевић је истакла да јој је велика част и велика радост да на „Данима Зорана Радмиловића“, у позоришту које носи његово име и у граду где је рођен и одрастао имам прилику да говори о овим књигама.
„Реч театрологике, ако погледате Вујаклију или питате било кога, не постоји. Ми смо је смислили за наслов серијала, а логика за тај наслов била је да са својим саговорницима покјушам да одгонетнем ту логику театра који ми свако вече, долазећи на представе, покушавамо да разумемо. Ја сам захвална на овој прилици да говорим о књигама, Влади који је препознао да то треба да буде део пратећег програма, Микију који је у три реченице разумео о чему се ради, као и госпођи Гргинчевић која ме је убедила да треба објавити књиге“, истакла је Оливера Милошевић.