Пацијенти који су преживели срчани удар често доплаћују око 5.000 динара месечно за лекове, а ускоро би више њих могли да добију на рецепт.
Пацијенти који су преживели инфаркт за терапију, мимо лекова које добијају на рецепт, у просеку месечно доплаћују око 5.000 динара, резултати су истраживања Удружења пацијената „Моја друга шанса” и Удружења коронарних јединица.
Ово истраживање показало је и да пацијенти информације о томе како би требало да се понашају да би умањили ризик од поновног срчаног удара не добијају од лекара, већ их сами налазе на Интернету. Око 64 одсто, од хиљаду учесника истраживања, изјаснило се да им је потребна боља, систематска подршка у виду отварања стручних саветовалишта или кол-центара.
„Kардиоваскуларне болести биће један од приоритета при проширивању листе лекова који се издају на трошак осигурања, а очекујемо да ће ускоро, по препоруци стручне комисије, бити повећана доступност лекова за ову групу болести на рецепт”, рекао је за „Вечерње новости” др Жељко Попадић из РФЗО.
У Србији сваког дана од болести срца и крвних судова умре 147 становника, а годишње чак 53.000 њих.
„Са 19 ангиосала готово у свим деловима земље, скоро сви пацијенти који доживе инфаркт за сат и по до два могу да стигну до сале за катетеризацију, што нам омогућава најсавременије збрињавање срчаног удара, али нам недостају савремене терапије за спречавање понављања инфаркта”, рекао је др Попадић.
Извор: mondo.rs