У оквиру пројекта „Перспектива за младе у руралним срединама у Србији” који у оквиру Немачке развојне сарадње спроводи Die Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у партнерству са Министарством туризма и омладине, Друштво Рома организовало је акцију „Флеш моб” у оквиру иницијативе „Манипулацијом до дискриминације”.
Циљ идеје се огледа у подизању свести о промоцији поштовања људских права, разноликости и различитости, дискриминацији као и представљању механизма за борбу против дискриминације и кршења људских права. Такође, због неповољног утицаја дискриминације по здравље младих.
„Имамо прилику да у оквиру акције ’Манипулацијом до дискриминације’ коју су осмислили наши млади волонтери, наши ученици из средњих школа, видимо један перформанс којим желимо да на специфичан начин скренемо пажњу на кршење људских права, на све оно што је један појединац или било која млада особа доживела кроз свој живот. Сведоци смо да је све више кршења људских права, стереотипа, предрасуда према било којој особи, према Ромима, према ЛГБТ популацији, према свима онима који су на неки начин очима погледани другачије. На овај начин желимо да кроз личне приче покажемо то да смо заправо сви људи и да не треба да делимо људе на основу боје коже, расе, етничке и националне припадности, већ на основу тога дали смо ми добри или лоши”, истакао је Миљан Рашић, председник Удружења „Друштво Рома” Зајечар.
Волонтери су сликовито приказали на леђима поруке појединаца, које су носиле по једну причу неког ко је дискриминисан у друштву.
„Сви смо сведоци тренутног стања у држави и ситуација које су се десиле у Београду и Младеновцу, одлучили смо да одржимо акцију ’Флеш моб’ и укажемо на значај менталног здравља и да је битно да пријавимо сваки вид дискриминације како не би дошло до још неке ескалације у друштву”, казала је Јована Јовановић, средњошколка и волонтер.
Поруке разних особа које су биле на било који начин дискриминисане у друштву оставиле су различите утиске на грађане који су их прочитали.
„Веома сам изненађена овим што сам видела, јако су потресне приче. Јако је емотивно и тешко када прочитате тако нешто, поготово у тренуцима свих ових догађаја који су погодили нашу земљу. Драго ми је што су млади људи подржали овакву акцију и надам се да ће уродити плодом”, рекла је Татијана Марикановић, грађанка.
Акција је реализована на Тргу ослобођења у Зајечару. Ова иницијатива са састоји из три акције, а ово је друга у низу.