Први фестивал јавне историје у Србији, који организује “Дечији центар” Зајечар у сарадњи са Центром за примењену историју, уз подршку Фондације за отворено друштво у Србији, одржава се у Зајечару 17. и 18. јуна 2021.
Првог дана фестивала, у „Дечијем центру” одржана је трибина о заборављеној хероини и антиратној активисткињи Неди Божиновић. Након тога, присутини су разговарали са гостима Љубицом Џакулом и Јашаром Мурином, а они су поделили лична искуства кроз трибину „Човек говори после рата”.
„Ово је један потпуно другачији приступ догађајима који су претходили. Овај фестивал има за циљ промовисање политике мира и помирења. Драго ми је што смо ми добили прилику да организујемо овакав фестивал. Наши гости су људи који су већ преживели ратове, као што су Љубица Џакула и Јашар Мурина. Порука овог фестивала је да су највеће жртве ратова искључиво деца”, истиче Селена Ристић Витомировић, из „Дечијег центра” у Зајечару.
Потом је на Тргу ослобођења у Зајечару одржан „Арт караван” – „Inex cirkus teatra” из Београда и изведена кореодрама „Човек без детињства”, у којој су учествовали чланови и чланице „Дечијег центра” и Удружења „L. Down”.
Другог дана фестивала, у „Дечијем центру” биће приређен разговор са музичарем Марчелом, кроз трибину „Музика у контексту друштва”. Након тога следи промоција средњошколског бенда „Мобилизација” и премијера филма „Као да је било некад, као да је било ту”. Филм описује време пре и после Гитаријаде 1991. да ли је та година била крај једне епохе, да ли би Зајечар данас био град рока да није дошло до рата и да ли је могуће вратити смисао Гитаријади?
Улаз на све догађаје је бесплатан.