На Спомен-костурницу на Старом гробљу у Зајечару, одржана је церемонија полагања венаца и одата пошта погинулима, поводом 7. септембра, дана када је Зајечар први пут ослобођен од нациста у Другом светском рату 1944. године.
Венце и цвеће положиле су делегације локалне самоуправе Зајечар, Војске Србије, Савеза удружења бораца народноослободилачких ратова, Удружење резервних војних старешина и удружења војних пензионера.
Зајечар је први пут ослобођен у Другом светском рату 7. септембра 1944. године. Међутим, град бива поново окупиран, а коначно ослобођење дочекано је 8. октобра.
„Дана 6. септембра 1944. после подне 23. дивизија напала је немачки гарнизон у Зајечару. У Зајечару тада је било око 1.500 Немаца, један батаљон Српског добровољачког корпуса и 270 припадника СДС и СГС. Зајечар је био пункт Гестапоа и центар за везу са четницима Љубе Јовановића-Патка. Око града се налазило око три хиљаде четника као спољашње обезбеђење града. Борбе за Зајечар трајале су 33 сата, и 7. септембра око у предвечерје Зајечар је први пут ослобођен“ рекао је Драгољуб Николић Кисинџер, председник СУБНОР-а Зајечар.
Погинуло је близу 300 Немаца, Љотићеваца и Недићеваца, а заробљено 737. Ухваћен је и Ханс Тилер, официр краљевске југословенске војске и шеф Гестапоа за источну Србију. Немци интервенцијом Прве брдске дивизије успели да заузму Зајечар 11. и Неготин 14. септембра. Након тога, од стране јединица Црвене армије, Зајечар је коначно ослобођен у Другом светском рату 8. октобра 1944.