Полагањем венаца на споменик народном хероју Василију Ђуровићу Жарком, првом команданту 9. бригаде, обележен је Дан формирања 9. српске народноослободилачке ударне бригаде у Зајечару. Церемонија је уприличена у касарни „Никола Пашић” у Зајечару.
У селу Речица на територији општине Бојник, подно Радан планине, 11. марта 1944. године формирана је 9. српска ударна бригада. На дан формирања, бригаду је чинило 379 бораца из Тимочке Крајине, Сокобање, Сврљига и Ниша. Први командант бригаде био је Василије Ђуровић Жарки, комесар Душан Глигоријевић Саша, заменик команданта Јован Кецман Чеда, начелник штаба Вукашин Милић, интендант бригаде Марјан Славковић.
Ова јединица учествовала је у свим важним борбама у делу Мораве, Расине, Буковика, Тимока, Тимочке Крајине, Чачка, Добоја, Сокобање, подсетио је Драгољуб Николић, председник СУБНОР-а Зајечар.
„Бригада је имала четири батаљона, са још неколико батаљона по 30 бораца. Бригада је била релативно добро наоружана. Прве борбе, ова бригада имала је већ 18. марта. Иако је било доста жртава, 9. бригада је оцењена као једна од најбољих јединица у Србији. У мају, бригада се успешно борила са Немцима, а у тој борби нестао је командант бригаде Василије Ђуровић Жарки. Од 19. маја 1944. почиње славни пут ове бригаде. Учествовала је у ослобођењу Зајечара, Тимочке Крајине, Београда, преко Босне до Словеније. Преко Вршника и Цола, бригада је рат завршила у Ајдовшини на словеначком приморју надомак Горице 15. маја 1945. године. Борбени пут ове бригаде дуг је преко 1.000 километара, а кроз бригаду је прошло 5.110 бораца”, рекао је Николић.
Николић је додао да је у Другом светском рату у бригади погинуло 883 борца, умрло је 70, а 13 је нестало. Бригада је дала и три народна хероја: Василија Ђуровића Жарког, Бранка Милошевића Металца и Петронија Јовановића Пере Комирићанца, као и 84 носиоца партизанске споменице.
„Традицију 9. српске ударне бригаде, наставила је 9. моторизована бригада. Данас је ту традицију наставила Команда за развој Тимочке бригаде. Бригада је учествовала током распада Југославије 1991. и 1992. године и НАТО агресије 1999. године, где је део бригаде дејствовао на Косову и Метохији”, каже Николић.
Након церемоније, минутом ћутања одата је пошта палим борцима. На спомен бисту народном хероју Василију Ђуровићу Жарком, венце су положили припадници војске, представници града Зајечара, чланови СУБНОР-а у Зајечару, представници резервних војних старешина и ратних војних инвалида и чланови удружења војних пензионера и потомака.
9. српска бригада је поред учешћа у Другом светском рату учествовала и у окршајима током распада Југославије 1991. и 1992. године и НАТО агресије 1999. године, где је део бригаде дејствовао на Косову и Метохији, а део био у приправности на територији Тимочке Крајине.