У Градској управи Зајечар потписано је 37 уговора са зајечарским пољопривредницима за субвенције.
Уговоре са локалном самоуправом потписало је 16 сточара за набавку стоке, 18 пчелара и троје који се баве руралним туризмом.
Градоначелник Зајечара Бошко Ничић истакао је да ће локална самоуправа наставити да помаже пољопривреднике, а да ће у наредном периоду бити урађено и на побољшању путне инфраструктуре ка зајечарским селима.
„Надам се да ће се број повећати људи који ће конкурисати. Са чланом Градског већа у Зајечару Весном Станковић и њеним тимом, знатно су побољшани услови за пољопривреднике и субвенције које добијају и усмеравања пољопривредника кроз едукацију, како би се определили за оно што ће донети највећи профит. Локална самоуправа ће и у наредном периоду обезбедити услове чак и за пласман производа на територији Србије, а и на већа тржишта која се отварају путем међународних споразума. У зајечарским селима у којима сам био, говорио сам да морамо да почнемо да стварамо брендове села, јер са финалним производима можемо много више да зарадимо. Сама наша Туристичка организација почела је да организује разне сајмове на којима се пласирају ти производи. Надам се да ћемо да наставимо овакву сарадњу на добробит свих пољопривредника. Сигуран сам да ће у наредним годима и та путна инфраструктура и екологија што се тиче депонија бити решено и да у блиској будућности решимо и канализациону мрежу у селима“ истакао је Ничић.
Члан Градског већа у Зајечару задужена за пољопривреду Весна Станковић поручила је да све што се ради, ради се како би се повећао профит пољопривредницима, а и како би се што више младих определило да остане на село и да се бави пољопривредом.
„Све то што ћемо радити утицаће да се млади људи определе да остану на селу, а све што смо радили до сада, радили смо у подизању капацитета газдинстава: куповина грла, куповина кошница, а друга ствар коју ћемо урадити јесте побољшање услова живота на селу, а то је пре свега уређење путне инфраструктуре, канализационе мреже. Сви људи желе да имају услове на селу, као и у граду, тако да ће нам то бити фокус. Помагаћемо и удружењима, овде имамо представнике два удружења која смо финансирали: Удружење воћара ‘Зајечарско воће’ који су добили сушану за воће и моћи ће да подигну цену свог производа, такође представника Удружења пчелара Ненада Динића, они имају подршку од града за опрему, а остатак новца инвестирали су у едукацију. Град је ту да до 60% инвестира, а до краја године очекује нас да потпишемо и хиљадити уговор од када смо почели са субвенцијама. Први пут смо имали за рурални туризам субвенције, три домаћинства добиће новац за објекте, који ће добити категоризацију“ поручила је Станковић.
Заменик градоначелника Зајечара Владимир Виденовић поздравио је присутне и нагласио да у Зајечару постоји и Институт који ради разне анализе производа и да то пољопривредници треба да искористе како би пласирали своје финалне производе на тржиште.
Председник Удружења „Зајечарско воће“ Миодраг Стошић захвалио се локалној самоуправи на субвенцијама, јер ће ове године ово Удружење набавити сушару капацитета 230 килограма, а то ће значити да могу да подигну цену воћа.
Михајло Жикић – саветодавац за воћарство и виноградарство, ПССС „Агрознање“ Зајечар казао је да је Е-Аграр много помогао приликом регистрације газдинстава, а замолио је пољопривреднике да само обрате пажњу да се не пријављују беспотребно парцеле које се не обрађују, како не би власници газдинства дошли у проблем.
Вредност ових уговора је 2,7 милиона динара. У последњих пет година, град Зајечар је из буџета је уложио око 66 милиона динара за пољопривреду, а уговори о субвенцијама потписани су са око хиљаду пољопривредника.