„Национална идеја Срба Војводине и присаједињење Краљевини Србији 1918. године” назив је трибине која је одржана у Историјском архиву „Тимочка Крајина” у Зајечару. Трибину су реализовали Историјски архив „Тимочка Крајина” Зајечар у сарадњи са Архивом Војводине.
Такође, овом приликом представљена је и монографија „Од присаједињења до прекрајања, Војводина у Краљевини СХС/Југославији 1918–1941”, аутора проф. др Саше Марковића.
На трибини је било речи о томе како се развијала национална идеја српског народа у Војводини уочи Првог светског рата, које су институције чувале национални и културни идентитет војвођанских Срба, који су елементи културног прожимања између сународника северно и јужно од Саве и Дунава и како се одвијао процес уједињења са Краљевином Србијом.
„Ово је прича која заслужује пажњу и ових простора овде, иако је то прича о Србима из Војводине, односно како се развијала национална идеја Срба у Војводини и до које мере је била остварена. У том међуратном периоду на простору Војводине било је много изазова, у смислу југословенске интеграције које су трагале за индетитетом Срба. Било је тешко национално питање, да ли да се препозна идентитет Војводине или да се не препозна и то је изазивало ‘ломове’ унутар самих политичких странака. Присаједињење Краљевини Србији текао је еуфорично и допринео је на крају стварању једне српске државе”, рекао је предавач и аутор књиге проф. др Саша Марковић.
Марковић је додао да се овом темом бавио скоро три деценије, односно цео радни век и ова монографија је синтеза његовог вишедеценијског рада.
„С обзиром да се врло мало људи одлучује да ради синтезе, поносан сам на ову монографију”, закључио је проф. др Саша Марковић.