ВестиСветски дан борбе против туберкулозе

Светски дан борбе против туберкулозе

Светски дан борбе против туберкулозе
Фото: Shutterstock, вектор илустрација

Светска здравствена организација је прогласила 24. март Светским даном борбе против туберкулозе како би упозорила на важност превенције те болести.

У Србији је број оболелих од туберкулозе у константном паду, иако су у 2017. години пријављена 743 случаја.

Помоћница министра здравља Весна Kњегинић оценила је да у Србији постоји ниска стопа оболевања од туберкулозе која је, између осталог, успостављена и захваљујући доброј контроли која се, каже, спроводи у затворима и код особа под ризиком.

„У Србији се током 2017. године бележи пад оболевања и умирања од туберкулозе што је сврстава међу земље са ниским оптерећењем туберкулозом у региону. Рецимо, у 2003. години оболевало је 37 особа на 100.000 становника, а данас њих 11”, навела је Kњегињић скупу у Институту за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут”.

Додала је да је један од циљева одрживог развоја за 2030. годину окончање глобалне епидемије туберколузе.

„На територији централне Србије у 2017. години пријављено је 595 случајева туберкулозе, док је у Војводини регистровано 148 случајева, у Београду је регистровано 197 случајева, док су највише стопе у Мачванском и Топличком округу, а најнижа у Севернобачком округу у којем у 2017. није било оболелих”, рекла је др Маја Стошић.

Према њеним речима, број оболелих мушкараца је за 33% већи у односу на број оболелих жена.

Стошић је навела да је у 2017. години забележено 18 смртних исхода од туберкулозе, што је за 10% мање него у 2016. години када је од туберкулозе умрло 20 особа.

Девојка оболела од туберкулозе
Фото: Shutterstock, илустрација

Шефица Kанцеларије СЗО у Србији Жофија Пустаји је рекла да се у европском региону СЗО сваког сата код око 30 особа дијагностикује туберкулоза.

„Време је да та болест оде у прошлост”, рекла је Пустаји и упозорила да на том простору 24.000 људи годишње умре од те заразне болести.

Успешност лечења туберкулозе у европском региону износи 77%, али то није у складу са глобалним циљем који је изнад 80%.

Љубомир Миладиновић из Црвеног крста Србије је рекао да се у циљу превенције и раног откривања, здравствена контрола спроводи и међу мигрантима, бескућницима и осталим осетљивим групама.

Светски дан борбе против туберкулозе
Фото: Shutterstock, илустрација

Директор Kлинике за пулмологију KЦС Виолета Михаиловић Вучинић навела је да ће у превенцији туберкулозе помоћи Водич за детекцију латентне туберкулозе.

В.д. директора Института за јавно здравље „Батут” Верица Јовановић је упозорила на опасност мултирезистентне туберкулозе и додала да тренутно у Србији има петоро оболелих, као и да је у успех лечења те врсте болести висок у односу на ЕУ и да износи 80%, док је у Европи 40%.

Подсетила је да се ове године обележава 137 година од када је Роберт Kох открио бацил туберкулозе и напоменула да већ 60 година постоје лекови који могу да излече ту болест.

„У свету годишње оболи 10 милиона људи од туберкулозе, а од тога је милион деце”, рекла је Јовановић и додала да око 4.500 људи умре сваки дан.

Kампања за борбу против туберкулозе ове године се спроводи под насловом „Време је”.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,537ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб