ВестиСветска недеља дојења: „Подржи дојење – За здравију планету”

Светска недеља дојења: „Подржи дојење – За здравију планету”

Светска недеља дојења 2020

Светска недеља дојења, обележава се сваке године у више од 170 земаља света, како би се повећало знање и свест о значају и предностима дојења и обезбедила подршка дојењу.

Светска алијанса за подршку дојењу (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) иницирала је ову кампању како би се интензивирале активности на заштити, промоцији и подршци дојењу, а сваке године пажња је усмерена на различите теме од значаја за дојење.

Званични датум Светске недеље дојења на глобалном нивоу је од 1. до 7. августа, али се државама, организацијама и институцијама предлаже да за обележавање и активности поводом Светске недеље дојења изаберу најприкладније датуме у њиховим земљама.

У нашој земљи Национална недеља промоције дојења обележава се 40. недеље у години која симболично представља трајање трудноће, а ове године обележиће се у периоду од 28. септембра до 4. октобра под слоганом „Подржи дојење – За здравију планету”.

Слоган овогодишње Светске и националне недеље дојења указује нам на важност дојења у очувању животне средине и њен утицај на климатске промене, као и на императив заштите, промовисања и подршке дојењу за здравље људи и здравију животну средину.

Дојење представља најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за правилном исхраном. Мајчино млеко је основна храна током целе прве године живота, а са дојењем треба наставити и до навршене друге године. Дојење доприноси смањену емисије угљен-диоксида.

Постоје многобројне предности како за новорођенче, мајку, тако и за очување планете.

Предности дојења за новорођенче су бројне, као што су:

  • Обезбеђује правилан раст и развој;
  • Постиже развој и сазревање одбрамбеног система;
  • Штити од многих болести и инфекција;
  • Смањује ризик од појаве алергија;
  • Остварује повезаност са мајком и задовољава потребу за блискошћу.

Предности дојења за мајку:

  • Помаже у успостављању емоционалне везе са дететом;
  • Доприноси нормализацији телесне масе;
  • Смањује ризик од појаве анемије, остеопорозе и појаве малигних обољења дојки и јајника;
  • Смањује ризик од постпорођајне депресије.
  • Начин на који се бебе хране утиче и на очување наше планете. Мајчино млеко је природна, обновљива храна која штити животну средину, произведена и испоручена без загађења, паковања и отпада.

Са друге стране, производња и потрошња адаптираних млечних формула има негативан утицај на животну средину односно доприноси исцрпљивању природних ресурса, деградацији животне средине и емисији гасова стаклене баште (угљен-диоксида, азот-моноксида, метана и других) који изазивају глобално загревање и климатске промене. Све наведено је важно јер очување наше планете утиче на здравље наших будућих генерација.

Коришћење адаптираних млечних формула утиче на животну средину и климу због начина производње, паковања, дистрибуције и начина припреме. Ови процеси као и код већине производње хране, захтевају енергију. Одпад је још један фактор који треба размотрити, јер оставља еколошки траг. Пластични, алуминијумски и папирни отпад често заврши у океанима, док ће металне лименке, ако се не рециклирају, вероватно завршити на депонијама.

Дојење је једно од најбољих улагања за спашавање живота деце и побољшање здравственог, социјалног и економског развоја појединца и нације.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,862ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб