Резањем славског колача, у присуству бројних званица, Специјална болница за рехабилитацију „Гамзиград” обележила је славу Ваведење Пресвете Богородице и прославила 41. годину рада и постојања.
У име Епископа тимочког г. Илариона славу је честитао протојереј мр Игор Ивковић.
„Нека је срећан и благословен овај празник. Нашим домаћинима нека је срећна слава. Нека Бог да, на молитвама Мајке Божије, Пресвете Богородице, чији је данас увођење у храм прослављамо, да увек буде њен благослов на овом лечилишту, да и лекари и запослени буду инспирисани да лепо и лако лече, да постављају добре дијагнозе, онима који су им поверени. У име његовог преосвештенства, Епископа тимочког Илариона, честитам славу и желим вам да много година будете успешни у ономе што радите”, рекао је протојереј Ивковић.
Директор Специјалне болнице, доктор Раде Костић, захвалио се свим запосленима у овој установи, а све присутне подсетио на важност постојања Специјалне болнице „Гамзиград”.
„Честитам славу свима који славе, као и запосленима у овој болници. На данашњи дан 4. децембра 1978. године ова болница је почела са радом. Основни циљ никада нисмо заборавили, а то је излечење наших корисника. За ову годину на данашњи дан је 39,8% већа попуњеност капацитета него прошле године. Укупно за 11 месеци за 8,4% је попуњеност просечна. Од 2006. године допунили смо нашу делатност. У источној Србији, имамо најразвијенију дијагностику. Развијена нам је и васкуларна патологија, као и услуга коришћења хипербаричне коморе. Од 250 постеља, имамо 90 уговорених са РФЗ-ом, све остале постеље су тржишно опредељене, и драго ми је што су и оне искоришћене за лечење пацијената. Болеснике са неурологије зајечарског Здравственог центра, након лечења, преведемо код нас на продужену рехабилитацију. Ове године ћемо оплеменити нашу апаратуру. Апарат ових дана треба да стигне као донација, а вредност је 350 хиљада динара. Ту је и отворени базен са термо-минералном водом, верујем да ћемо за месец, два, кренути у његову реализацију, и сигуран сам да ћемо идућу сезону дочекати са отвореним купалиштем. Ради се о великом пројекту”, истакао је др Костић.
Подршку за овај пројекат, поред локалне самоуправе, ова здравствена установа је добила и од Министарства трговине, туризма и телекомуникације.
„Основна делатност јесте здравство, рехабилитација пацијената. Ова установа такође има одобрење од Министарства туризма за пружање угоститељских услуга. Може да се развија и тај сегмент угоститељства, као што је велнес и фитнес. Министарство трговине, туризма и телекомуникације доделило је средства овој установи за изградњу спољног базена. Надамо се да ће следеће године у сезони бити завршен и тај спољни базен са минералном топлом лековитом водом и то ће бити један од веома значајних садржаја за ову бању”, каже Ната Ћирић из Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Изградња и уређење купатила почиње 1920. године у Гамзиградској бањи. Године 1978. изграђена је и отпочела са радом модерна Специјална болница за рехабилитацију „Гамзиград”. Прва Специјална болница за рехабилитацију „Гамзиград” изграђена је покрај термо-минералних извора, чија температура износи и до 42 степена Целзијусових, а који припадају земноалкалним – хипертермама, односно акротермама. Дубина са које ови топли извори извиру износи чак 303 метра.