ВестиШиром Србије вечерас се дочекује православна Нова година

Широм Србије вечерас се дочекује православна Нова година

Ватромет

Српска православна црква вечерас обележава Нову годину по старом, јулијанском календару, служењем молебана, молитве за богомблагословену наступајућу годину.

Јулијанска Нова година (позната и као стара, православна или, код Срба, српска Нова година) се слави 14. јануара, по Грегоријанском календару, односно 1. јануара, по Јулијанском календару. Иако није званична Нова година, радо се слави у Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Молдавији и Грузији. На Балкану се прославља у Србији, Црној Гори, деловима Босна и Херцеговина и Хрватске и у Македонији.

Занимљиво је да традиција обележавања Јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској (Алтер Силвестер), као и у деловима Галске заједнице у Шкотској (Единбуршки Ам Ботхан).

Стари календар је уз помоћ бројних научника, од којих је најпознатији Созиген, донео Јулије Цезар 46 година пре Христа. По мишљењу бројних теолога, стари календар је много погоднији и тачнији за израчунавање датума Васкрса.

Током Османске владавине било је забрањено прослављање и поштовање српских традиција, у почетку новогодишња скупљања су била потајна да Османлије не би дознале али како је време пролазило из страха све мање су се одржавали тако да је временом престао овај обичај.

Према народним обичајима уочи Нове године спрема се свечана вечера, где укућани са гостима, пријатељима и сродницима уз весеље и песму чекају поноћ. Тачно у поноћ, сви се љубе и једни другима честитају долазак Нове године са жељама за дуг живот, добро здравље и успех у послу. На сам дан Нове године одлази се у Цркву, а после се обавља свечани ручак.

Тог дана једе се глава божићне печенице, а то је најчешће глава јагњета или прасета, а домаћице месе новогодишњу чесницу „Василицу“. Поред Нове године, која је позната и под називом Мали Божић, 14. јануара обележавају се још два значајна празника: Обрезање Господа Исуса Христа и Свети Василије Велики. Црква испраћа стару и дочекује нову годину неуобичајеним слављима, на духовни начин, молитвама и богослужењима, али и благосиља све пристојне прославе, без шунда и кича, подсећајући да се у бројним црквеним домовима организују дочеци Нове године.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб