Прошла, 2022. година, је по најновијим подацима била најуспешнија година икада за туризам у источној Србији.
РАРИС – Регионална агенција за развој источне Србије је анализирао податке о броју долазака и ноћења туриста који показују да је источна Србија дестинација у великом успону.
Прошле године је оборено више рекорда. Источну Србију је посетило 294.664 туриста, што је највећи број долазака туриста у историји и поређења ради дупло више долазака него 2011.
Сокобању је посетило 161.284 туриста, што је највећи број долазака туриста у историји Сокобање. Они су остварили 783.205 ноћења и по томе је Сокобања друга дестинација у Србији, иза Београда, а испред Врњачке Бање, Златибора, Копаоника и Новог Сада.
У Књажевцу је било 103.743 ноћења туриста, што је највећи број ноћења у историји Књажевца и поређења ради чак 7 пута више ноћења него 2010. У Бољевцу је било 55.126 ноћења, што је највећи број ноћења у историји Бољевца и поређења ради чак 10 пута више ноћења него 2014.
У Кладову је било 22.791 ноћења страних туриста, што је највећи број ноћења страних туриста у историји Кладова.
„У источној Србији је најстарије урбано насеље у Европи, овде су римски императори градили палате, а модерни градитељи кротили Дунав. Овде је права нетакнута природа, планине спремне за авантуре, бање за опуштање, а пећине за истраживање. Овде стварност постаје чаролија. Само у источној Србији у току једног истог дана можете да пецате или једрите на Дунаву, релаксирате се у некој од бања или скијате на неком од скијалишта, бити на надморској висини испод нивоа Дунава у Неготинској низији и на 2.169 метара на Старој планини”, поручио је Владан Јеремић, директор РАРИС-а.
У источној Србији успешно ради 2.900 туристичких објекта са 9.000 лежаја и бројни су примери нових инвестиција у којима се тражи кревет више. У току су обимне интервенције на унапређењу саобраћајне инфраструктуре у региону и путна инфраструктура је сада спремна да прихвати туристе.
Почела је реконструкција тврђаве Фетислам а ускоро почиње градња Визиторског центра на Феликс Ромулијани (UNESCO) и комунално уређење Рајачких пивница.