ВестиПредставници платформе „Можемо боље” представили детаље из свог програма

Представници платформе „Можемо боље” представили детаље из свог програма

Представници платформе „Можемо боље” на конференцији за медије истакли су да Зајечар мора постати место по мери породице и да се моћ врати у руке грађана, као и да се врати функција месним заједницама.

Драгана Рашић, прва на изборној листи платформе „Можемо боље”, поручила је да овај град мора бити по мери породице и да се врати функција месним заједницама.

„Месне заједнице морају бити укључене у комуникацију између грађанства и власти, а одлучивање се мора препустити грађанима и на тај начин вратити моћ у њихове руке. Месне заједнице данас постоје, а не знамо чему служе. Оне морају да преузму своју апсолутну функцију и да део новца од пореза на имовину иде директно њима како би могле да заједно, доносећи одлуке са грађанством и тај новац усмере на решавање горућих проблема. Треба да подстичемо раст и развој деце, јер живимо у временима када су деца прикована за компјутере. Подстицањем програма и увођењем спорта за све треба промовисати бављење физичком активношћу, а не априори само такмичење. Суштина је да се не сме поновити упумпавање новца из градског буџета у само један спорт, већ се средства морају распоређивати према потребама саме деце и омогућити им нормалан развој”, поручила је Рашић.

Рашић је додала да треба у школама направити полигон за развој моторичке способности и на тај начин би олакшали рад наставника и деци понудили могућност за здравију будућност.

Такође, Рашић је напоменула да треба набавити бесплатне уџбенике од првог разреда, како би допринели буџетима породица.

„Један од наших циљева је да набавимо бесплатне уџбенике од првог разреда, а онда сукцесивно, сходно могућностима уводимо разред по разред док не покријемо целу основну школу. Имамо ситуацију где се тврди да је основна школа бесплатна, а знамо и сами да су књиге и припрема школараца сваког септембра за нову школску годину велики ударац на буџете родитеља. На овај начин, допринели бисмо бужетима самих породица”, закључила је Рашић.

Рашић је истакла и проблеме особа деце са инвалидитетом.

„Деца са инвалидитетом имају своје потребе, а једина разлика је што их задовољавају на специфичнији начин. Сматрамо да је потпуно погрешно да имамо једно место где се целодневно води рачуна о деци са инвалидитетом, које нема излазак у двориште и налази се скоро на раскрсници главних улица у граду. Врло је важно да у свим категоријама водимо рачуна о њиховим потребама, а ту бих нагласила посебно и услугу личног пратиоца деце. Мислим да је то важно јер се на тај начин оставља родитељима простор за личне потребе и слободно време, јер су врло ангажовани, сходно томе да деца са инвалидитетом захтевају целодневну пажњу. Морамо водити рачуна о свим категоријама које имамо на територији града”.

Рашић каже да путем пројеката треба понудити средњошколцима оно што су њихова интересовања, јер у Зајечару има много талентоване деце која желе да потроше квалитетно своје време. Такође, она наводи да се мора покрити и сегмент здравља средњошколаца, јер се они морају упознати са полно-преносивим болестима, наркотицима и са свим што се везује за тај период одрастања.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,860ПратилацаЛајкуј
4,538ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб