У читалишту Матичне библиотеке „Светозар Марковић”, у среду, 15. маја 2019. године, представљена је издавачка делатност Етнографског института САНУ.
Тим поводом говориле су маст. Биљана Миленковић, етнолог и дипл. библиотекар саветник ЕИ САНУ и др Младена Прелић, виши научни сарадник ЕИ САНУ. У оквиру овог представљања, о публикацији „Празник Светог Ђорђа” говорила је др Гордана Благојевић, научни саветник ЕИ САНУ. Др Дејан Kрстић, дугогодишњи сарадник ЕИ САНУ, музејски саветник Народног Музеја у Зајечару, говорио је о Тимочкој Kрајини у издањима ЕИ САНУ.
Етнографски институт је пре две године прославио седамдесет година свог постојања. У питању је важан институт за етнолошка и антрополошка истраживања. Једна од активности поводом јубилеја Етнографског института била је и гостовање и повезивање са колегама из мањих места широм Србије.
Етнографски институт тадашње Српске академије наука, основан је средином 1847. имао је четири стална истраживача и многобројне спољне сараднике, који су се бавили антропогеографским и фолклористичким истраживањима. Рад у институту се развијао окрећући се етнолошким и антрополошким темама у ужем слислу. Најпре културним променама руралних области па истраживањима културе националних мањина. Од седамдесетих година прошлог века, почиње и значајније истраживање етницитета и идентитета на примеру исељеништва, али такође и урбане и савремене популарне културе.
Последњих година приступа се проучавању религијског живота и културног наслеђа, а истраживању миграција прилази се из новог угла. Данас, институт представља угледну научно-истраживачку установу у Србији у области етнологије и антропологије, са 31 запосленим истраживачем од којих су 26 у звању доктора наука, који истражују свакодневни живот, културно наслеђе, и идентитет, пре свега становништва Србије, али и других народа.
Институт има своју научну стручну библиотеку са преко 35.000 публикација, међу којима и значајан фонд старе и ретке књиге, колекцију географских карата и богату архивску грађу.