Да бисте се заштитили, важно је да знате неке чињенице о полно преносивим болестима.
Будите одговорни према себи и свом партнеру и обавезно користите заштиту приликом односа! Поред тога, важно је да знате неколико ствари, како бисте располагали свим потребним информацијама и били што безбеднији.
„Најбоље би било да отворено разговарате са партнером о свему пре вашег првог односа. Идеално би било и да обоје урадите тестове на полне болести”, каже гинеколог др Алисон Хил.
Она истиче да се коришћењем презерватива спречава инфекција болестима које се преносе телесним течностима. Најчешће се инфекција ХИВ вирусом, хепатитисом, као и неким болестима које се преносе контактом слузокоже, попут хламидије, трихомонијазе и гонореје, такође могу спречити коришћењем презерватива.
Са друге стране, од неких полних болести, попут херпеса, гениталних брадавица и сифилиса се није лако заштитити, чак ни уз коришћење заштите. То не треба да вас заплаши, већ да вас подстакне да имате отворену комуникацију са партнером и да се обоје редовно тестирате.
Ево још неколико ствари које треба да знате о полно преносивим болестима, како бисте се заштитили.
Могу да се пренесу играчкама за одрасле
Прање играчака за одрасле након сваке употребе је јако важно.
„Једна чињеница које многи можда нису свесни је да се полне болести могу пренети и путем неких објеката, на пример играчака за одрасле”, упозорава дерматолог др Сусан Бард.
Играчке за одрасле зато не треба ни са ким делити и обавезно их треба чистити након сваке употребе.
Презервативи нису гаранција за безбедност
Дефинитивно треба да користите презервативе јер они значајно смањују ризик од полно преносивих болести, али то није једино о чему треба да размишљате.
„Мит је да сте безбедни ако користите кондом”, каже др Бард, истичући да презервативи обезбеђују сигурнији однос, али да не постоји начин да сигурно избегнете полне болести. Разлог за то је што презервативи „покривају“ само део подручја које је потенцијално изложено инфекцијама током односа.
Још једном, презервативи плус редовна тестирања су најбољи начин да будете сигурни и здрави.
Туширање не смањује ризик од полних болести
То што ћете ускочити под туш одмах након односа неће смањити ризик од полно преносивих болести.
„Још један од митова у које многи верују је да ће неколико секунди под тушем након незаштићеног односа да смањи ризик од инфекције полно преносивим болестима. То није тачно”, инсистира др Бард.
„Довољне су секунде да се заразите, а туширање вам неће помоћи да се решите инфекције”.
Полне болести се могу пренети и оралним сексом
Није пенетрација једини начин за пренос полних болести. „Један од највећих митова о полним болестима је да се не могу пренети оралним сексом”, каже др Бард.
Неке болести могу да се пренесу додиром коже о кожу, дакле без пенетрације — трихомонијаза, херпес…
Симптоми полних болести нису увек очигледни
С обзиром на то да симптоми неких полних болести уопште нису упадљиви, јако је важно да се редовно тестирате и идете на преглед.
„Док неке болести могу да имају симптоме, попут лучења секрета, пецкања, друге немају симптоме уопште или имају симптоме који се јављају периодично”, упозорава др Сангини Шет.
Пилуле за контрацепцију не штите од полних болести
Пилуле за контрацепцију не нуде никакву заштиту од полних болести. Оне штите од нежељене трудноће, али је без обзира на то потребно да користите презервативе и да се тестирате, како бисте били сигурни.
Не морате да имате више партнера да бисте били изложени ризику
Дефинитивно је потпуно погрешно уверење људи да полне болести имају само они који често мењају партнере.
„Они који имају више сексуалних партнера јесу изложенији ризику од полних болести, али ризик постоји за свакога ко је сексуално активан”, каже др Шет.
Неће „отићи“ саме од себе
Уколико посумњате да имате неку полну болест, не покушавајте сами да се лечите!
„Полне болести су узроковане бактеријским инфекцијама, попут хламидије, гонореје и сифилиса, и могу се третирати антибиотицима”, каже др Шет. „Међутим, одлагање лечења или инфекције које се понављају могу да нанесу дуготрајну штету здрављу”.
Друге полне болести узроковане су вирусима и не могу се излечити — ХИВ, ХПВ…
После свега, јасно вам је — превенција је најбољи вид заштите од полних болести, зато се заштитите на време!
Извор: mondo.rs