Како би се подигла свест људи, а посебно жена, о значају превентивних и редовних прегледа дојки и раног откривања других „женских“ болести, данас је на зајечарском Тргу ослобођења одржана акција „Дај педалу раку”.
„Дај педалу раку” је пројекат који пету годину за редом Женски центар „Милица” реализује под институционалним покровитељством Министарства здравља Републике Србије, Министарства омладине и спорта, Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, Института за онкологију и радиологију Србије, Института за онкологију Војводине, Клиничког центра „Крагујевац”, Клиничког центра „Ниш”.
У оквиру манифестације, на Тргу је организован штандовски део где су подељени беџеви, док је докторка Вера Најдановић, гинеколог-акушер зајечарског Здравственог центра, разговарала са грађанима о важности превенције.
„Код нас у Дому здравља се спроводи скрининг за дојку, као и скрининг за рак грлића материце. За рак грлића материце узимамо све жене од 25. до 69. године једном у три године да дођу на Папаниколау тест, а за рак дојке у скринингу су жене од 50. до 69. године, које се позивају једном на две године на мамографију – скрининг тест за рано откривање рака дојке. Иначе, рак дојке је на првом месту код жена по обољевању и у врху смо Европе и света по томе”, рекла је др Вера Најдановић Мандић, гинеколог ЗЦ Зајечар.
Најдановић је такође додала и да је Дом здравља на располагању свим женама ради добијања информација, као и да свако годиште има свој месец које се позива једном на две године.
„Дај педалу раку” има за циљ подизање свести целе друштвене заједнице, а посебно жена о значају превентивних и редовних прегледа дојки, раног дијагностификовања и лечења болести, као и промовисању здравих стилова живота нарочито спорта, стављајући акценат на бициклизам који је идеалан како у превенцији тако и у рехабилитацији после операције рака дојке.
Пројекат ће подржати и активно узети учешће у вожњи, представници удружења, спортских клубова, локалних самоуправа, здравствених установа и институција, спортисти, медији из 22 града и општина у Србији и то Београда, Крагујевца Ниша, Новог Сада, Сремске Каменице, Сремске Митровице, Сомбора, Чачка, Ужица, Ариља, Аранђеловца, Великог Градишта, Зајечара, Тополе, Трстеника, Краљева, Кучева, Сврљига, Смедерева, Горњег Милановца, Јошаничке Бање и Врњачке Бање.
О важности бављења спортом говорио је Драгиша Симоновић, председник Спортског савеза Града Зајечара и дугогодишњи наставник физичког васпитања.
„Живети данас здрави начин живота није само бити здрав и не ићи код лекара, баш напротив, живети здрави начин живота је начин на који живимо и радимо све оно што је потребно да бисмо били здрави. Значи, правилно се хранити и јести здраву органску храну, бавити се физичким активностима и редовно контролисати своје здравље. Спортски савез града Зајечара, уз помоћ Градске управе, покушава да створи услове и омогући свим људима нашег града да се што више баве спортом, а то подразумева прављење терена, објеката, као и организовања разних манифестација које служе у сврху здравог начина живота”, истакао је Драгиша Симоновић, председник спортског савеза града Зајечара.
Ова манифестација је објединила све који могу допринети смањењу смртности од рака дојке како на локалу тако и на националном нивоу.
Годишње од рака дојке, који је излечив преко 90% ако се открије на време, умре 1.600 жена, али немојмо занемарити податак да рак дојке преживи 3.000 жена захваљујући чињеници да се рак открио и лечио на време одговарајућим терапијама.