3. Да ли свака жена врши велику нужду током порођаја?
Понекад, јер беба није једина ствар која тражи излаз за време порођаја. Према докторки, Мишел Харисон из Факултетске болнице Kингс Kолеџ, потреба за великом нуждом, а онда и извршавање исте током порођаја је сасвим нормална, а статистике показују како то доживи 60–70 посто жена.
„Детету је потребан сваки милиметар простора како би изашло, а мекано ткиво на аналном отвору је флексибно те је врло уобичајено да попусти приликом притиска”, објашњава докторка.
Углавном су то мање количине, а бројне жене и пре порода то одраде јер је уобичајено да је потреба јача.
Знам да звучи ужасно, али искрено, срам и неугода су у том тренутку задња ствар о којој сам размишљала. Толико сте изгубљене због инјекција и таблета против болова и окупиране боловима и „гурањем” да ме брига плеше ли десет розе слонова макарену испред мене. Плус, сестре бришу одмах све непотребне телесне секрете.
4. Kолико су шансе да се вагина „расцепи”?
Kаже млада мајка: статистика не иде у нашу корист! Према Британском часопису о гинекологији, 90 посто жена доживи ту ситуацију. Ово варира од лагане огреботине која сама зацели до толике подеротине да повреда досеже ректум или анус.
Данас нуде разне масаже и мазање уљима како би се кожа припремила. Али искрено, мислим да мазање „тамо доле” пар недеља пре с маслиновим уљем не нуди никакво решење. Само се можете надати да рагби лопта која пролази кроз рупу од 2 центиметра неће оставити колатерална оштећења. Да напоменем, сестра моје пријатељице је родила дете од 4535 грама без икаквог цепања коже. Срећно!