У оквиру 6. Фестивала хришћанске културе, на празник Преподобног Симеона Столпника, поводом почетка Црквене нове године, на темељима ранохришћанске базилике у окриљу локалитета Феликс Ромилијана, Његово Преосвештенство Епископ тимочки Иларион, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа стобијског и мјестобљуститеља струмичког Давида, свештенства и верног народа Божјег, служили су свету архијерејску литургију.
У уторак 14. септембра 2021. године, када Православна црква обележава почетак Црквене нове године, Њихова Преосвештенства епископи тимочки Иларион и стобијски и мјестобљуститељ струмички Давид началствовали су торжественим литургијским сабрањем на темељима ранохришћанске базилике на касноантичком локалитету Феликс Ромулијана.
Њима су саслуживали игуман манастира Савина Макарије, настојатељ манастира Св. Тројица код Књажевца протосинђел Захарија, сабрат манастира Буково протосинђел Симеон, архијерејски намесник никшићки протојереј-ставрофор Слободан Бобан Јокић, старешина борске цркве протонамесник Радоје Мијовић, парох заклопачки јереј Рајко Раич, зајечарски парох јереј Новак Бојанић, архиђакон Илија и ћакон Урош Памучар.
Лепоти богослужења допринели су хорови Св. мајке Ангелине из Никшића и зајечарски црквени хор.
Поздравивши драге госте и захваливши им се на молитвеном учествовању, преосвећени Епископ Иларион беседио је сабраном верном народу.
„Постоје два извора за нас хришћане, један је извор блгодати и благослова, а то је Бог наш и Црква Његова. Други извор благоразумности и расуђивања нашег је историја и оно што нам Црква сведочи, оно што нас учи Библија. Потребно је да се напајамо на оба извора – и на извору благодати и на извору знања и црквеног Предања“, рекао је владика тимочки Иларион.
Такође, Епископ је подсетио да хришћански труд, молитва и варност морају бити удружени са покајањем, смиреношћу, љубављу према Богу и ближњима и са свешћу да смо слуге непотребне. За крај, владика Иларион пожелео је свима благословено ново црквено лето.
После Литургије отворена је изложба Мирне Јовановић „Запад у источном руху“, а затим је изведен драмски приказ биграфије Достојевског, професора књижевности Стевана Д. Јовановића, под називом „Лаку ноћ Фјодоре“.