Меморандум о сарадњи између града Зајечара и Немачке организације за међународну сарадњу – ГИЗ потписан је на касноантичком локалитету Феликс Ромулијана.
За развој туризма у овом крају и за изградњу Визиторског центра на Феликс Ромулијани, из фондова Европске уније предвиђено је четири милиона евра.
Меморандум су потписали градоначелник Зајечара Бошко Ничић и директор Немачке организације за међународну сарадњу – ГИЗ Александар Бец.
„Веома сам срећан што смо потписали овај Меморандум о изградњи Визиторског центра за Феликс Ромулијану. Европска унија ће финансирати изградњу овог Визиторског центра који ће пре свега користити истраживачи, туристи и археолози”, поручио је Александар Бец, директор Немачке канцеларије за сарадњу – ГИЗ.
„Велики је значај овог локалитета и драго ми је да се овако овде шири. Хвала Европској унији на сваком виду помоћи, као и на помоћи око завршетка Омладинског кампа на Краљевици. Надам се и верујем да ће у наредном периоду пројекат ’Парка римских императора’ код новог градског стадиона бити реализован и представљен у једном тематском парку. Пре свега ’Парк римских императора’ имаће едукативну сврху за децу која дођу овде и обиђу Феликс Ромулијану, моћи ће да науче да је на овим просторима рођено 17 римских императора. Очекујем подршку Европске уније, ГИЗ-а и свих осталих који су нам претходних година помагали”, истакао је Бошко Ничић, градоначелник Зајечара.
„У претходном периоду реализовали смо доста пројеката. Велико је задовољство што се након неколико деценија овде дешава огромна ствар, а то је потписивање Меморандума о изградњи Визиторског центра”, казао је Вујадин Милошевић, директор Народног музеја „Зајечар”.
Присутнима су се обратили и шеф сектора за управљање пројектима ЕУ Мартин Клауке, као и помоћница министра туризма и омладине Дуња Ђенић.
„Задовољство је што сам овде на овом локалитету, који се налази под заштитом УНЕСКА. Сматрамо да је овај регион недовољно развијен и да овај Визиторски центар може много да помогне у представљању туристичке понуде овог краја”, нагласио је Мартин Клауке, шеф сектора за управљање пројектима ЕУ.
„Сви ови пројекти имају за циљ подстицање и унапређење развоја туризма у источној Србији и због тога се и захваљујем Европској унији на средствима која донирају. Развој туризма као важне индустријске гране веома је битан у Србији, а резултати довољно говоре сами за себе, нарочито у периоду постпандемије”, рекла је Дуња Ђенић, помоћница министра туризма и омладине.
Након потписивања Меморандума, организован је и обилазак радова на изградњи Визиторског центра, инвестиције која се финасира из буџета пројекта „ЕУ за културно наслеђе и туризам”.