Тимочка КрајинаЗајечарНа Феликс Ромулијани организована свечаност поводом завршетка изградње Визиторског центра

На Феликс Ромулијани организована свечаност поводом завршетка изградње Визиторског центра

На Феликс Ромулијани организована свечаност поводом завршетка изградње Визиторског центра

Завршетак изградње Центра за посетиоце/Визиторског центра у оквиру локалитета Феликс Ромулијана код Зајечара свечано је обележен уз присуство високих званичника Владе Републике Србије, Делегације Европске уније и амбасаде Савезне Републике Немачке.

На Феликс Ромулијани организована свечаност поводом завршетка изградње Визиторског центра

Присутне званице поздравио је градоначелник Зајечара Бошко Ничић и захвалио се Европској унији, Немачкој и свим партнерима који су помогли изградњу Центра за посетиоце.

Бошко Ничић – градоначелник Зајечара

„Феликс Ромулијана је место где се одвијају највећи и најважнији културни догађаји у Зајечару, као што су представе, концерти и остало. Овај објекат који отварамо значајно ће побољшати туристичку понуду Зајечара. Још 2005. године сањали смо да направимо нешто, али нисмо ни слутили да ће бити овако велелепно. Тада смо желели да овде буду смештајни капацитети и простор за истраживања, а то све овај објекат обухвата. Овај објекат је од великог значаја не само за Србију, већ читаву европску заједницу“, истакао је Ничић.

На Феликс Ромулијани организована свечаност поводом завршетка изградње Визиторског центра

Јединствена царска палата Феликс Ромулијана изграђена је на преласку из трећег у четврти век. Изградио ју је римски император Галерије, јер је желео да после царске службе остатак живота проведе у раскоши и миру. Иако су прва истраживања Феликс Ромулијане почела још у XIX веку, њен идентитет званично је утврђен тек 1984. Тада је пронађена архиволта – полукружни лук који спаја два стуба, карактеристична за античку архитектуру, на којој се налази латински назив Феликс Ромулиана. Име је добила по Ромули, мајци цара Галерија, којој је посветио ово велелепно здање. Од тада су бројна истраживања и ископавања открила велики део објеката, зидина и храмова, и велики број мозаика, једне од најлепше сачуваних из касноантичког перида.

Никола Селаковић – министар културе у Влади Републике Србије

„Овим подухватом Европска унија и Немачка показале су колико је важно да се на прави начин представи културно-историјско наслеђе, не само у Србији већ и у Европи и у свету. У Србији је много археолошких налазишта, али је Феликс Ромулијана једини локалитет који је препоручио и Унеско и цео свет. Морамо да се потрудимо и удружимо ресурсе да оно што је свет препознао као најрепрезентативније и ми најбоље представимо свету“, рекао је Никола Селаковић, министар културе у Влади Републике Србије.

На Феликс Ромулијани организована свечаност поводом завршетка изградње Визиторског центра

Изградња Центра за посетиоце урађена је у оквиру пројекта „ЕУ за културно наслеђе и туризам“ који финансирају Европска унија и Влада Немачке, а спроводи ГИЗ.

Емануеле Жиофре – шеф Делегације и амбасадор Европске уније у Србији

„Очување прошлости и њено промовисање за будућност је оно што Европска унија ради кроз пројекат ‘ЕУ за културно наслеђе и туризам’. Данас видимо завршетак радова на Центру за посетиоце на Феликс Ромулијани, прошле недеље обележили смо завршетак прве фазе радова на обнови Краљеве винарије у Тополи, радимо на пимницама близу Неготина и даље смо поносни на Голубац и Фетислам, чију смо реконструкцију недавно помогли. Све ове инвестиције осмишљене су, не само да заштите наше заједничко културно наслеђе у Европи, већ и да оснаже туризам у овом региону и подрже локалну економију и отварање нових радних места“, каже Емануеле Жиофре, шеф Делегације и амбасадор Европске уније у Србији.

На Феликс Ромулијани организована свечаност поводом завршетка изградње Визиторског центра

Кроз пројекат „ЕУ за културно наслеђе и туризам“, поред осталих активности, обновљени су знаменити културни и историјски објекти у Источној Србији. Изградњом Центра за посетиоце Феликс Ромулијана, створила се могућност за даљи развој овог значајног локалитета који се налази на Унеско листи светске културне баштине.

Карстен Мајер-Вифхаузен – заменик амбасадорке Немачке у Србији

„Немачка развојна сарадња подржала је Србију у различитим областима економског развоја, укључујући очување културног наслеђа и одрживити туризам. Центар за посетиоце изграђен је у складу са савременим стандардима: енергетски је ефикасан и користи топлотне пумпе. То је много више од зграде – место је за пружање информација различитим циљним групама и за обезбеђивање историјског, друштвеног и економског контекста за сам локалитет“, поручио је Карстен Мајер-Вифхаузен, заменик амбасадорке Немачке у Србији.

Он је додао да је улагањем у локалитете као што је Феликс Ромулијана, препознат потенцијал културног наслеђа које је понос заједнице, за стварање економских и одрживих туристичких могућности.

На Феликс Ромулијани организована свечаност поводом завршетка изградње Визиторског центра

Опремање и отварање Визиторског центра на Феликс Ромулијани очекује се половином децембра.

Пројекат „ЕУ за културно наслеђе и туризам“ има за циљ промоцију источне Србије и доњег Подунавља као атрактивне културне и туристичке дестинације. У пројекту учествује осам општина из источне Србије и општина Топола из Шумадије.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,864ПратилацаЛајкуј
4,535ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб