Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић Тепавчевић посетила је Зајечар. Том приликом, она је заједно са градоначелником Зајечара Бошком Ничићем обишла Међуопштинску организацију Савеза слепих Зајечар, Центар за социјални рад и пункт за вакцинацију у селу Вражогрнац. Такође, министарка Кисић Тепавчевић посетила је и шесточлану породицу Гроздановић, у селу Вражогрнац код Зајечара.
Проф. др Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је у Зајечару да је циљ Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања да се новим законским решењима у области социјалне заштите грађанима Србије којима је неопходна помоћ олакша приступ тој помоћи.
„Један од приоритета када су активности овог Министарства у питању, јесте побољшање положаја особа са инвалидитетом. У току је конкурс којим се обезбеђује финансирање за 33 савеза и републичка и покрајинска. То обухвата 513 организација особа са инвалидитетом. Ове године опредељено је 250 милиона динара за финансирање ових удружења. На подручју града Зајечара имамо 8 удружења која окупљају 1.864 особе. У току 2021. године опредељена су средства 2.200.000 динара за ова удружења. За рад Међуопштинске организације Савеза слепих Зајечар ове године опредељено је 400 хиљада динара”, истакла је Кисић Тепавчевић.
Кисић Тепавчевић је додала је да ће Министарство, у циљу обезбеђивања адекватних услова за рад овог удружења, ове године определити средства за решавање проблема са грејањем и позвала Међуопштинску организацију Савеза слепих Србије, али и друге организације особа са инвалидитетом са подручја Града Зајечара, да се укључе у реализацију кампање „СРБИЈА БЕЗ БАРИЈЕРА”, коју Министарство реализује у сарадњи са Националном организацијом особа са инвалидитетом Србије.
Председник Међуопштинске организације Савеза слепих Зајечар Мирослав Ђорђевић захвалио је министарки Кисић Тепавчевић на прилици да разговарају о могућностима за побољшање услова рада и смештаја особа са инвалидитетом у том граду.
Градоначелник Зајечара Бошко Ничић са министарком Кисић Тепавчевић разговарао је о тренутној епидемиолошкој ситуацији у Зајечару, као и о пројектима за које ће се Град трудити да реализује ове године.
„Морамо да почнемо да градимо те објекте за социјално и стамбено угрожене које смо предвидели на Поповој плажи. За средства смо конкурисали и код неких европских фондова. Што се тиче Савеза слепих, мени је задовољство што је Мирослав изнео много конкретних предлога у правцу министарства и локалне самоуправе. Они су Међуопштинска организација, и јесте да стоји тај проблем да највише издвајају градове у којима је седиште, малтене, сав новац који је потребан, а да треба да се укључе и друге локалне самоуправе, на томе ћемо радити и направили смо неки модел”, поручио је Бошко Ничић, градоначелник Зајечара.
У зајечарском Центру за социјални рад Кисић Тепавчевић је подсетила да је недавно усвојен Закон о социјалној карти, који омогућава да се најрањивије категорије брже идентификују и да постану видљивије у систему, као и да је Министарство започело рад на измени Закона о социјалној заштити.
Министарка Кисић Тепавчевић је запосленима у Центру за социјални рад честитала Међународни дан социјалног рада, који се обележава сваког трећег уторка у марту.
„Сви који одлуче да живот посвете овом занимању су храбри, одговорни, способни и красе их најлепше људске особине. Важност рада социјалних радника посебно добила на значају у време пандемије COVID-19”, казала је министарка Кисић Тепавчевић.
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланица Кризног штаба за сузбијање вируса COVID-19 проф. др Дарија Кисић Тепавчевић обишла је данас вакцинални пункт у зајечарском селу Вражогрнац.
„Вакцинација је једини начин да се победи корона вирус. Бескрајно смо поносни на чињеницу да је наша земља једна од ретких која у време епидемије COVID-19 има доступне вакцине и желимо да сваком грађанину ове земље буду доступне”, навела је Кисић Тепавчевић.
Проф. др Кисић Тепавчевић је захвалила мештанима тог села на великом одазиву вакцинацији.
Директорка Дома здравља у Зајечару др Бојана Радојевић рекла је да јуче почела вакцинација у зајечарским селима и да је циљ да се обиђе 42 села и да се стигне до најудаљенијих кућа.
Након тога, министарка Кисић Тепавчевић са градоначелником Зајечара Бошком Ничићем обишла је шесточлану породицу Грозденовић у том селу.
Породица Гроздановић из Вражогрнца живи од социјалне помоћи и у веома тешким условима. Саша Гроздановић, глава породице и отац четворо деце, тренутно је незапослен и бави се приватно грађевином само када има посла, док супруга Милица нигде није запослена.
„Тешко је. Ја сам грађевински радник, моја супруга чува децу, примамо социјалну помоћ и дечији додатак, али заиста је финансијски тешко у данашње време подизати децу, тако да нам је свака помоћ добродошла. Заиста смо захвални и надам се да ћемо једног дана моћи узвратити сву пружену помоћ”, каже Саша Гроздановић, отац.
Месечна примања у виду социјалне помоћи износе 15.000 и дечјег додатка у износу од 10.000 динара. Милица каже да су им најнеопходнији вода и купатило, а веш већ 12 година пере ручно.
„Немамо воду у кући, тако да нам је то најпотребније. Имамо пумпу у дворишту, тако да су моја деца увек уредна и чиста, то сви могу потврдити, али заиста је тешко и исцрпљујуће све прати на руке. Надам се да ћемо ускоро решити и тај проблем, платили смо две рате за прикључак, па ћемо видети”, каже Милица Гроздановић, мајка.
Дечаци Јован, Горан, Огњен и Новак кажу да би највише волели да имају компјутер, мобилни телефон и играчке. Мештани Вражогрнца овој породици пружају помоћ у виду хране и гардеробе за децу.
Министарка је породици Гроздановић уручила нов шпорет, нов телевизор, као и пакетиће за децу.
Такође, министарка је најавила да ће учинити све како би Саша и Милица дечацима обезбедили све за безбрижно и здраво одрастање какво заслужују.