Kористећи могућност коју пружа „Тимочка” да се највећи могући број људи на погодан начин упозна са историјом Тимочке Крајине припремили смо збирку важних догађаја и историјских личности из прошлости нашег краја. Ова збирка намењена је свима који воле да упознају историју Тимочке Крајине, за туристе и туристичке водиче и медије, за емисије о важним датумима из прошлости Тимочке Крајине.
Догодило се у јулу
На данашњи дан, 13. јула 1876. године, др Стеван Мачај нашао се у импровизованој болници у Злоту коју је сам устројио да би у њој лечио рањенике из српско-турског рата.
Болница је била смештена у прекрасној злотској школи, две велике механе и у једној општинској згради.
Стеван Мачај (Будим, 1829 – Београд, 1. октобар 1889) био је лекар, др медицине и хирургије, хирург и окружни физикус у Kњажевцу, Зајечару и Београду.
Kореспондентни члан Друштва српске словесности од 21. јануара 1862. Дописни члан наименован Српског ученог друштва од 29. јула 1864.
Др Стеван Мачај је збрињавао око 300 рањеника од којих су неки били тешко рањени, али је било српских војника оболелих од тифуса и дизентерије.
У импровизованим условима рањеници и болесници нису лежали на креветима, већ на слами. И поред таквих услова смештаја др Мачај је могао добро да ради свој посао јер се ту нашла и ваљевска пољска болница са својим персоналом и добро снабдевена завојним материјалом.
Вршећи своју дужност као лекар у српско-турком рату од 1876. до 1878. године, др Стеван Мачај је водио дневник у коме имамо очуване описе разних прилика и догађаја у Зајечару и околини у то време.