ВестиМАЛА ИСТОРИЈСKА ЧИТАНKА ТИМОЧKЕ KРАЈИНЕ: 1. јул

МАЛА ИСТОРИЈСKА ЧИТАНKА ТИМОЧKЕ KРАЈИНЕ: 1. јул

Мала историјска читанка Тимочке Крајине

Kористећи могућност коју пружа „Тимочка” да се највећи могући број људи на погодан начин упозна са историјом Тимочке Крајине припремили смо збирку важних догађаја и историјских личности из прошлости нашег краја. Ова збирка намењена је свима који воле да упознају историју Тимочке Крајине, за туристе и туристичке водиче и медије, за емисије о важним датумима из прошлости Тимочке Крајине.

Догодило се у јулу

На данашњи дан, 1. јула 1942. године, Kомунистичка партија је је позвала сељаке и грађане Србије да се против окупатора и његових сарадника бори „још сложније, смелије и немилосрдније”. Обласни комитет за Тимочку Крајину упутио је радницима, сељацима, поштеној и родољубивој интелигенцији позив у борбу против окупатора.

У таквим прогласима посебно је дато упутство о чувању летине и да се не дозволи да наш живот дође у руке непријатеља. Народ је позван да не даје живот окупатору и његовим слугама, да уништава спискове, онемогућава вршалица и да убија окупаторе и његове слуге који хоће да им одузму живот. У неким крајинским селима су се појавиле мале покретне вршалице које су, уместо онеспособљених вршалица на парни и моторни погон, користили сељаци да ноћу, ручно оврше своје жито, да га затим сакрију од окупатора и тајно користе за личне потребе.

На данашњи дан. 1. јула 1894. године, поводом велике суше која је задесила Тимочку Крајину, тимочки епископ је упутио циркуларно писмо свим свештеницима у коме им поручује следеће:

„Овогодишња тешка летња врућина и бескишност прете да нанесу огромне штете нашем народу овог краја, а врло лако могу донијети и опасне по народно здравље болести. Па да не би овога било, нужно је да се слуге господње, а са њима и народ, обрате молитвама Господу богу — у чијој су руци времена и љета, живот и судба наша — те да би се он смиловао и народ од могућих тешких и опасних последица по живот и здравље сачувао.
Тога ради наређујем Вам да одмах по пријему ове наше Окружнице свештенство са народом одржи молепствије за кишу, а нека свештенство говори сходне поуке позивајући се на кајање за грехе и поправку владања.”

Kада је реч о клими, о врућини и суши, Тимочка Крајина се убраја у степске пределе где се стално смењују сушне и кишовите године, чија су последице оскудице у храни. Током стогодишњег периода било је педесет сушних и педесет кишовитих година, што знатно умањује приносе од пољопривреде и угрожавају сточарство због недостатка сточне хране. Једини излаз из поменуте ситуације је изградња ситема за наводњавање чему погодује присутво две реке Дунава и Тимока.

 

Аутор: Прим. др сци. мед. Петар Пауновић / Тимочка

Литература
1. Мр Милица С. Бодрожић: Сељаштво у Источној Србији у народној револуцији, „Развитак” број 2, Зајечар/1976.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,859ПратилацаЛајкуј
4,540ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб