Матична библиотека „Светозар Марковић” из Зајечара добила је нови скенер формата А3 плус за дигитализацију грађе. Скенер је пристигао у ову установу захваљујући пројекту којим је зајечарска библиотека конкурисала код Министарства културе и информисања Републике Србије.
Вредност пројекта је 1.300.000 динара, а највећи део новца је добијен из Министарства културе, док је део новца дала и локална самоуправа Града Зајечара.
„Библиотека је као и претходних година и ове године конкурисала код Министарства културе и информисања РС и могу да кажем да смо добро прошли на овогодишњем конкурсу. Ми смо сагледали потребе установа културе у Зајечарском управном округу, са сокобањском библиотеком, књажевачком библиотеком, зајечарским Музејом, Тимочком епархијом. Добили смо подршку да конкуришемо са овим пројектом. На овај начин ћемо рад у зајечарској библиотеци подићи на један нови ниво. До скенера смо дошли заједничким радом и хвала свима који су нам помогли. Део грађе је већ дигитализован и ово је само наставак тог посла. Сада ће се радити скенером који је много оперативнији и бољи софтверски, па ће грађа коју представимо бити много бољег квалитета. Грађу ћемо представиити на свом сајту и мислим да ћемо сви бити поносни. Иначе, наша библиотека је током ове године добро пословала и поред свих недаћа са којима се сви сусрећемо”, истакао је Бобан Ђорђевић, директор зајечарске библиотеке.
Ђорђевић је додао да ће поред остале грађе зајечарска библиотека сачувати и лист „Тимок”.
„У Завичајном одељењу ми чувамо готово све бројеве листа ’Тимок’, од 1944. до данашњег дана. ’Тимок’ се много користио у неко претходно, не тако далеко време, и десило се да је много бројева уништено, листови су ишчупани и ми смо видели да ту прети неко трајно оштећење. ’Тимок’ је баштинио све оно што је представљало друштвено-политички живот у Тимочкој Крајини и да бисмо га сачували ми ћемо га дигитализовати и одштампати. На тај начин имаћемо примерке од 1944. године до сада. Искључиво ће се читати у Читалишту библиотеке”, додао је Ђорђевић.
Зајечарска библиотека ће најпре дигитализовати грађу из Завијачног одељења, где се налази преко три хиљаде књига. Поред њих биће дигитализована и остала библиотечка грађа као што су: новине, плакати, фотографије, разгледнице.
Рад на новом скенеру се разликује од рада на претходном, тако да ће ускоро и лице које ради на дигитализацији отићи на обуку на већ сличним скенерима.