Бор и околина ослобођени су од турске власти у првој половини 19. века, а богата историја из тог времена оставила је многе споменике који и данас привлаче велику пажњу туриста. Управо је једна таква историјска знаменитост и Конак кнеза Милоша Обреновића, у Брестовачкој Бањи код Бора.
Брестовачка Бања била је омиљено лечилиште и летовалиште српских владара. Конак Милоша Обреновића представља културно-историјски споменик.
„Кнез Милош Обреновић долази у Брестовачку Бању заинтересован за изворе лековите воде познате још од старих Римљана, а осим њега у Брестовачку Бању 1834. године, боравила је и кнегиња Љубица Обреновић са беговима и својим синовима Миланом и Михајлом Обреновићем. Свој боравак у Брестовачкој Бањи Милош Обреновић је користио за одмор. Одлазио у хамам који се налази одмах преко пута конака, јер су се воде у Брестовачкој Бањи показале делотворним за реуму од које је боловао”, каже Сузана Мијић, музејска саветница и етнолошкиња Музеја рударства и металургије у Бору.
Кнез Милош Обреновић је у Брестовачкој Бањи изградио конак за сопствене потребе, а за време поподневног одмора захтевао је апсолутни мир, па легенда каже да тада ни птице нису смеле да певају.
У конаку се налази музејска поставка под називом „Брестовачка Бања у време кнеза Милоша”.
„Унутар објекта изложени су портрети значајних личности политичког, културног и друштвеног живота Србије, који су боравили у Брестовачкој Бањи, као гости кнеза Милоша. Постоје по две просторије са једне и друге стране, у којима су смештене реконструкција српске грађанске собе из прве половине 19. века, поставка ’Кнез Милош у Брестовачкој Бањи’, елементи грађанског костима у првој половини 19. века, одећа кнеза Милоша и грађанске класе, униформе Милошеве гарде и банде, као и елементи оријенталне културе, покућство, посуђе…”, додаје Мијић.
Овде су објекте градили чланови династија Обреновић и Карађорђевић.
„Поред конака кнеза Милоша Обреновића, ту је и дворац кнеза Александра Карађорђевића који се налази у самом центру Брестовачке Бање. Подигао га је кнез Александар Карађорђевић 1856. године, две године пре него што ће пасти с власти, а у ондашње време дворац је био најмодернији објекат у свим бањама у Србији”, рекла је Мијић.
Брестовачка Бања и данас привлачи велики број туриста, а због лековитих вода, у њој су боравили Римљани, Турци, Обреновићи и Карађорђевићи.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Бора. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.