Доносимо вам савете дерматолога који ће вам помоћи да „преживите“ ово лето.
Постоји више разлога због којих се јавља алергија на сунце у летњим месецима. Можда је УВ индекс изузетно висок у време кад сте напољу, или сте се први пут „осунчали“ тек кад сте отишли на одмор…
Дерматолзи кажу да се код око 20 одсто људи појављује алергијска реакција, у виду црвеног осипа, пликчића и иритације коже која се јавља у року од 30 минута до неколико сати након изложености сунцу. Уме да буде непријатно, али ови симптоми се обично спонтано повлаче у року од 10 до 14 дана.
Реакција на сунце позната као „копривњача“ често се меша са опекотинама од прекомерног сунчања. Можете је третирати антихистаминицима, али стручњаци саветују да ипак потражите помоћ лекара. Исто важи и уколико приметите чворове или одеротине на кожи.
Kако бисте спречили фотоалергијску ерупцију која настаје у садејству сунчеве светлости и наношења на кожу крема за тело, парфема, лосиона, шминке… дерматолози саветују да приликом излагања сунцу не користите наведене препарате јер хемикалије које ови производи садрже такође могу да изазову алергију.
Узрочници могу да буду и неки лекови, пре свега антибиотици, али и антибеби пилуле.
Чак и креме за сунчање могу да изазову нежељене реакције на кожи, зато их треба тестирати — нанети мању количину, најбоље на подлактицу и сачекати неко време како бисте видели да ли ће кожа реаговати или не.
Звучи невероватно, али и вештачки заслађивачи, зелена салата, шаргарепа, целер, смокве, першун, пашканат и мирођија могу бити узрочници, па се саветује избегавање ових намирница током излагања сунцу.
Превентивне мере су постепено прилагођавање коже сунцу, наношење крема за заштиту од УВ зрака са високим фактором, али и адекватна одећа — најбоље у белој боји, дугих рукава и ногавица, а на глави шешир, качкет… нешто што довољно покрива лице.
Алергија на сунце није опасна по здравље, али уколико приметите неке бурније реакције на кожи, консултујте дерматолога.
Извор: mondo.rs