Ево типичних знакова модела понашања који може озбиљно да угрози међуљудске односе, и ментално стање особе према којој је усмерено.
Kад неко виче на вас, или вас удари, агресија је јасно испољена и нема дилеме око тога да ли сте угрожени. Али, код пасивно-агресивног понашања, агресија је „увијена у обланду“ и дугорочно може да угрози емотивно здравље особе која му је изложена.
Можда вам је и познато, све изгледа „савршено“ са стране, али вама је јасно да ствари често нису онакве какве делују са стране, и никад нисте сигурни на чему сте, нити шта можете да очекујете од особе која примењује овај модел понашања.
Пасивно-агресивно понашање је образац у којем се негативна осећања изражавају индиректно, тако да је прилично јасно да постоји несагласност између онога што особа говори и онога што ради или како се понаша.
Рецимо, пасивно-агресивна особа може да се сложи са неким предлогом, или да пристане да учини нешто што се је замолили. Можда ће чак показати и приличан ентузијазам. Али… Онда ће њено незадовољство које није исказано на време почети да се манифестује одуговлачењем, или намерним „минирањем“ договора.
Специфични знаци пасивно-агресивног понашања укључују, између осталог:
• Одбијање и контрирање предлозима других људи.
• Одуговлачење, или намерно прављење грешака, чак и ако се особа сложи да нешто уради.
• Циничне, непријатељске, отровне коментаре.
• Честе жалбе о томе како нико не цени труд који особа улаже.
Иако пасивно-агресивно понашање може да буде пратећи елемент различитих стања из области менталног здравља, само по себи не сматра се поремећајем. Али, пошто може озбиљно да угрози односе са другима, укључујући и чланове породице и партнера, није на одмет потражити стручну помоћ.
Извор: mondo.rs