Полагањем венаца и цвећа на Спомен-костурници у Зајечару, обележен је Дан ослобођења Зајечара у Другом светском рату.
Пре полагања венаца, одржан је пријем у Градској управи Зајечар за делегацију Руске Федерације, Александра Тихонова – заменика војног аташеа Амбасаде Руске Федерације у Београду и за представнике СУБНОР-а, а са њима је разговарао градоначелник Зајечара Бошко Ничић.
Градоначелнику Зајечара Бошку Ничићу, потпредседник републичког СУБНОР-а пуковник у пензији Жељко Зиројевић уручио је плакету те организације, а председник зајечарског огранка СУБНОР-а Драгољуб Николић књиге које је то удружење последњих година издало.
„Мени је велико задовољство да осам деценија након херојских борби за ослобођење Зајечара, борби војника Црвене армије и наших партизанских јединица, могу да захвалим руским пријатељима који су учествовали заједно у ослобођењу ових крајева. Морамо увек да се сећамо оних који су положили животе за нашу слободу. Надам се да више нико никада неће страдати и да више никада неће бити сукоба на овим просторима”, истакао је градоначелник Ничић.
У разговору је истакнуто да су руски и српски народ повезани историјским, као и православним коренима кроз векове, као и заједничком борбом у више ратова.
„Честитам Зајечару и грађанима Дан ослобођења и желим да поручим да ћемо увек заједно бранити нашу слободу и да увек морамо да се сећамо историје која је за нама”, рекао је Александар Тихонов, заменик војног аташеа Амбасаде Руске Федерације у Београду.
„Желим да грађанима Зајечара честитам Дан ослобођења, да не дозволимо да се више зло фашизам повампирује и да волимо, негујемо и бранимо нашу отаџбину и да негујемо љубав коју имамо према Руској Федерацији”, поручио је Жељко Зиројевић, потпредседник СУБНОР-а.
На Спомен-костурници у Зајечару, делегације су положиле цвеће и венце.
Након химне Републике Србије и Руске федерације, венце и цвеће положиле су делегације: Града Зајечара, делегација Амбасаде Руске Федерације у Србији, Војске Србије, СУБНОР-а, Удружење ветерана Посебних јединица полиције Зајечар, Удружења резервних војних старешина и војних пензионера.
Зајечар је у Другом светском рату коначно ослобођен 8. октобра 1944. године. Јединице Народноослободилачке Војске Југославије 7. септембра први пут су ослободиле Зајечар, али су се борбе наставиле све до 6. октобра 1944. године када се јединицима Народноослободилачке Војске прикључиле и јединице Црвене армије, које су у Србију ушле код Кладова и кренуле у ослобађање ових делова територије. Борба се водила од 6. до 8. октобра, када је Зајечар ослобођен. У борбама за ослобођење Зајечара своје животе је дало 1.266 бораца Црвене армије и 76 бораца Народноослободилачке Војске Југославије.