Село Дубочане налази се на територији града Зајечара и броји неколико стотина становника. Село је претежно насељено Власима, а становништво се бави углавном пољопривредом. По народном предању Дубочане је названо по дубоким долинама Воденичке реке и њених притока. Под данашњим именом село се помиње тек у 19. веку.
Половином 18. века, због „турског зулума“ ово насеље се морало растурити и његови становници су отишли, неки „преко планине“, а други у Бугарску, одакле су се доцније неки вратили и засновали данашње Дубочане. Традицију и културу у овом селу данас чува Културно-уметничко друштво „Дубочане”, које постоји већ скоро пола века.
КУД „Дубочане” настао је крајем седамдесетих година када је у општини Зајечар била актуелна манифестација „Сусрети села”. Културно-уметничко друштво из Дубочана престало је са радом дведесетих година, да би 2012. поново почело. Ово културно-уметничко друштво освајало је и награде, а данас је један од најмлађих фолклорних састава.
Од 2020. године КУД-ом „Дубочане” руководи Часлав Новаковић, који је и сам некада играо фолклор.
„КУД ’Дубочане’ настао је крајем седамдесетих година када је у општини Зајечар била актуелна манифестација ‘Сусрети села’. У то време играо сам и ја. Престало је са радом деведесетих година због обнова Дома културе и дешавања у земљи, да би поново почело са радом 2012. године. После короне ја сам преузео да водим КУД. Укупно са родитељима имамо око тридесетак чланова који су активни. Учествујемо на многим манифестацијама у Зајечарском и Борском округу. Летос смо освојили и прво место у Градскову на манифестацији ’ДЕНС’. Добили смо награду да идемо у село Бадњевац. Овај КУД постоји због очувања традиције и да би се окупили млади људи. Ми најчешће играмо старе влашке игре са истока”, истиче Часлав Новаковић, уметнички руководилац КУД-а „Дубочане”.
Аутентична игра и народна ношња чини ово културно-уметничко друштво јединственим у очувању традиције и културе Влаха. Претежно се играју влашке народне игре. У КУД-у „Дубочане” заступљене су све генерације, од оних старијих, до најмлађих који ће и у будућности преносити влашку традицију с колена на колено. Најмлађи чланови овог фолклорног састава, као и они старији, фолклором су почели да се баве од малих ногу.
„Потичем из музичке породице Флорић, а мој отац је свирао виолину. Пре десетак година вратио сам се у село и прикључио се овој деци и омладинцима да би наставили дружење и очување традиције. Свирам фрулу од малих ногу”, рекао је Драган Флорић, инструменталиста, КУД „Дубочане”.
„Одлучио сам се за КУД, јер имам овде пуно другара, волим да свирам и волим бубњеве. Одлучио сам се за бубањ, јер ми је некако најлакши за свирање”, каже Стефан Стојановић, инструменталиста, КУД „Дубочане”.
„Волим да путујем, волим да се дружим, волим да играм и због тога сам се одлучила за фолклор”, рекла је Маја Јоновић, КУД „Дубочане”.
„Обилазимо много различитих места и упознајемо друге људе. Волим да играм и свима бих препоручила фолклор”, каже Софија Стојкановић, КУД „Дубочане”.
„У овом Културно-уметничком друштву сам неких годину дана. Бубањ свирам од малих ногу. Свирам све што им је потребно за наступ и на овај начин чувамо културу и традицију Дубочана”, поручио је Драгиша Цветковић, инструменталиста КУД „Дубочане”.
„Волим све да играм и почео сам да се бавим фолклором због друштва. Препоручио бих свима фолклор због лепоте игре”, казао је Марко Станојевић, КУД „Дубочане”.
„Кренула сам са осам година да играм, а другима бих препоручила фолклор због дружења”, поручила је Моника Илић, КУД „Дубочане”.
Никад богатије културно лето на подручју града Зајечара и никад више манифестација у зајечарским селима, које од заборава чувају обичаје, традицију и историју. У Дубочану се сваке године крајем јула одржава „Балкански фестивал традиционалне културе Влаха”, на који су мештани овог села посебно поносни.
„Ово је 12. ’Балкански фестивал традиционалне културе Влаха’ и јако је значајно да представимо своју традицију на оваквим манифестацијама. Ове манифестације битне су и мештанима због окупљања. На овај начин од заборава чувамо нашу традицију и културу”, рекао је Часлав Новаковић, уметнички руководилац КУД-а „Дубочане”.
Манифестацији у Дубочану посебно се радују најмлађи становници овог села, који са поносом играју у културно-уметничком друштву.
„Одлучила сам се за фолклор због дружења, играња и обиласка других градова. Лепо је, занимљиво и зато бих фолклор препоручила другима”, рекла је Катарина Јовановић, КУД „Дубочане”.
„Идемо у друга села, градове, државе, занимљиво је и препоручила бих фолклор другима због тога”, каже Сара Јовановић, КУД „Дубочане”.
„Волим да играм, дружимо се, путујемо и свима бих препоручила да играју фолклор”, каже Јована Стојановић, КУД „Дубочане”.
„Бавим се овим зато што волим и играм дуги низ година и надам се да ће и у будућности да се наставе ове манифестације”, рекла је Лена Милосављевић, КУД „Дубочане”.
Овогодишњи 12. „Балкански фестивал традиционалне културе Влаха” у Дубочану почео је дефилеом учесника кроз село и великим заједничким колом. Учествовала су културно-уметничка друштва: „Дубочане” из Дубочана, „Граничар” из Халова, „Младост” из Велике Јасикове, „Ромулијана” из Гамзиграда, „Стол” из Бучја (Бор). Своју игру и народну ношњу презентовала су и културно-уметничка друштва „Грљан” и „Лука” из истоимених села.
„Културно-уметничко друштво из Грљана оформљено је у послератном периоду 1945. године. Радили смо до 2000. године, па је онда настала једна пауза од двадесетак година и онда смо поново покренули овај КУД. Битно је да се појављујемо на оваквим манифестацијама, како бисмо отргли од заборава нашу ношњу, обичаје, музику”, поручила је Љиљана Љубисављевић, уметнички руководилац КУД-а „Грљан”.
„Играмо искључиво влашке изворне игре из нашег краја. Овде смо на овом фестивалу били неколико пута и имамо одличну сарадњу са КУД-ом ’Дубочане’. Бројимо укупно око четрдесетак чланова и гостујемо у целој Тимочкој Крајини”, каже Бобан Жикић, из КУД-а „Лука”, град Бор.
Публици су се представили и фрулаши Радиша Јовановић и Марио Јовановић из Луке, а посетиоци су током програма могли да чују и стихове Љубише Тише Станковића, песника из Мале Јасикове. Локална самоуправа ће увек стати иза сваког окупљања и сваког сабора који чува дух једног народа. Манифестацију је ове године отворила Весна Станковић, градска већница за пољопривреду.
„Драго ми је да могу да вас поздравим у име Града Зајечара и градоначелника и желела бих да изразим поштовање према организаторима који организују ове манифестације, јер је Зајечар баш из тог разлога постао препознатљив на мапи Србије. Ове манифестације су пре свега важне да се на заборави дух нашег народа и да се не забораве те игре и песме које морамо пренети на наше млађе”, истакла је Станковић.
Неговање влашке културе и традиције од великог је значаја и за будуће генерације у Дубочану, те ће Културно-уметничко друштво „Дубочане” наставити са очувањем културе Влаха и наредних година. Своје стваралаштво и нематеријално културно населеђе, чланови КУД-а „Дубочане”, презентоваће и на многим другим манифестацијама широм Србије.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Зајечара. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.