Феликс Ромулијана, код Зајечара, добија најсавременији центар интерпретације културне баштине. Од почетне идеје, „Центра за посетиоце“ до „Интерпретационог центра”, који ће бити први у Србији, прошло је више од деценију и по.
Свих ових година, посетиоци из целог света Зајечар и Феликс Ромулијану из године у годину препознају као једну од незаобилазних туристичких дестинација.
Прошле године оборени су сви рекорди посете на Царској палати Феликс Ромулијана, а број посетилаца је достигао невероватних 42 хиљаде.
„Феликс Ромулијана као сведок славне историје на овим просторима, као симбол Зајечара, која доприноси томе да град Зајечар почасно носи титулу града Унеска, свакако заслужује један такав објекат, као што је ’Интерпретациони центар’, што ће употпунити туристичку понуду града Зајечара”, поручила је Драгана Гогић Рајковић, директорка Туристичке организације града Зајечара.
Археолошко налазиште Ромулијана је једини археолошки локалитет у Србији који је уписан у у Листу светске културне баштине под окриљем UNESCO-а. Просторни комплекс Центра за посетиоце археолошког локалитета Ромулијана, представља целину која је превасходно замишљена као пратећи сервисни део археолошког налазишта Ромулијана. Из таквог просторног концепта произашла је потреба за формирањем структуре која не угрожава значајну просторну целину која је у непосредној близини.
Почетком наредне године очекује се отварање и реализација највећег улагања у културу у источној Србији у 21. веку. На простору од хиљаду квадрата налазиће се амфитеатар, галеријски простори и ресторан, док ће у другој фази бити изграђен Научно-технолошки центар што ће веома бити значајно за археологе.
„Одлична нам је посета, на дневном нивоу долази велики број посетилаца на Феликс Ромулијану, тако да ће изградња ’Интерпретационог центра’ бити од великог значаја. Примарна функција ’Интерпретационог центра’ ће бити примање посетилаца, интеракција посетилаца са културним наслеђем помоћу најсавременијих мултимедијалних технологија. ’Интерпретациони центар’ ће представљати средишње место интерпретације и презентације културне баштине Феликс Ромулијане. У другој фази добићемо смештајни капацитет и Научно-технолошки центар, а сад у овој првој фази добићемо зграду од хиљаду квадрата са амфитеатром, рестораном, великим галеријским простором”, истакао је Вујадин Милошевић, директор Народног музеја „Зајечар”.
За развој туризма у овом крају и за изградњу „Интерпретационог центра” на Феликс Ромулијани, из фондова Европске уније предвиђено је четири милиона евра.
Радови на изградњи „Интерпретационог центра” финансирају се из буџета пројекта „ЕУ за културно наслеђе и туризам”.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Зајечара. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.