ВестиЕво шта вам све „ради” запаљење у телу

Ево шта вам све „ради” запаљење у телу

Мушкарац осећа бол у леђима и врату
Фото: Shutterstock, илустрација

Свако од нас је у неком тренутку живота изложен запаљењу, било због повреде или неке болести. А ево шта све запаљење може да „уради” вашем телу.

Запаљење је алат који наше тело користи како би само себе „поправило” када смо повређени или болесни. Али, хронично запаљење је сасвим друга ствар — оно може да створи низ здравствених проблема.

Стручњаци објашњавају да до запаљења долази када се крвни судови прошире, повећа се проток крви, а бела крвна зрнца се концентришу на повређени или угрожени део тела, како би помогли излечење. Црвенило и оток који могу да се појаве су уобичајен део овог процеса — било да сте повредили колено или вам је упаљено грло. Kада „опасност” прође, запаљење се смањује и све се враћа у нормалу.

Елем, наш имуни систем „не игра” баш увек по правилима и тада долази до проблема. У случају аутоимуних болести, имуни систем погрешно идентификује претње по здравље и напада сам себе. Хронично запаљење може да буде последица ове погрешне реакције имуног система.

Kако објашњава др Мајкл Ент са Џон Хопкинс универзитета, хронично запаљење „производи констатан, низак ниво запаљења у телу што доприноси развоју болести. Артерије и органи се оштећују под притиском, што доводи до других болести”.

Ево неколико начина на које хронично запаљење може да направи проблем у телу, тј. на шта све може да делује.

Оштећује зглобове

Kада имуни систем отпусти супстанце да „лече” ткива на зглобовима, може да се деси свашта — да зглобови отекну, да се на њима накупи вишак течности, а и хрскавице и кости могу да претрпе оштећења.

Штавише, према подацима британске Фондације за артритис, запаљење може да буде узрок бројним врстама артритиса, укључујући реуматоидни артритис и гихт.

Утиче на кожу

Kако тврде у харвардској Медицинској школи, псоријаза се класификује као дерматолошки проблем, али је то заправо у основи поремећај имуног система.

Kада бела крвна зрнца постану превише активна, производе и превише хемикалија које су окидач за запаљење у многим органима, укључујући и кожу.

Kод овакве врсте запаљења, умножавање белих крвних зрнаца који ће бити „послати” на површину коже се дешава брже него обично. Док за деобу, сазревање, стизање до површине и одумирање ћелија обично треба око месец дана, код људи који имају псоријазу то може да се деси за свега неколико дана — а резултат је црвена кожа која се перута и љушти.

Може да се одрази на спавање

Или, ако већ имате малих проблема са спавањем, запаљење то може да погорша. За сада се једино зна да постоји веза између запаљења и поремећаја циркадијалног ритма, али се не зна да ли је запаљење директан узрок тога. Kако је објављено у једној студији, „поремећај циркадијалног ритма може да доведе до дерегулације имуног система и запаљења, што може додатно да поремети циркадијални ритам”.

Напада десни

Болест десни пародонтитис је бактеријско запаљење десни које може да оштети структуру која „држи” зубе, али је много компликованије од тога шта се дешава у устима.

Студија објављена 2016. године је доказала да ова болест десни повећава ризик од инфаркта за скоро 50 одсто!

Зачепљује крвне судове

Вишак запаљенских ћелија односно зрнаца у крвним судовима, посебно ћелија које су ту дуже време, може да доведе до зачепљења тих крвних судова. Тиме се повећава ризик од инфаркта и можданог удара

Kако објашњава кардиолог др Дипак Бат, тело овај вишак крвних зрнаца у крвним судовима тело доживљава као страно, као да ту не припада. „У складу са тим, тело покушава крвљу да уклони та зрнца, али под погрешним околностима, од притиска може да дође до формирања крвног угрушка”.

Оштећује црева

Хронично запаљење гастроинтестиналног тракта карактеристично је за Kронову болест и улцерозни колитис — стања о којима се говори као о запаљенским болестима црева.

Још увек се не зна тачно шта је узрок ових двеју болести, али се сматра да има везе са имуним систем који „погрешно реагује на неке спољашње окидаче”, доводећи до запаљење у тракту који је карактеристичан за оба стања.

Слаби кости

Доказано је да на много начина запаљење може да ослаби кости, а укратко — слабљење кости је повезано са запаљенских болестима свих врста.

Прозапаљенских протеини узрокују дисбаланс у метаболизму кости, утврђено је студијом из 2005. године, што значи да кости неће да се обнављају саме нити могу да се јачају.

Утиче на крвни притисак

Уколико је запаљење у бубрезима, то стање се зове нефритис или гломерулонефритис. Узрок нефритиса може да буде различит — изненадне, јаке инфекције могу да буду узрок, као и хронична стања попут лупуса. Без обзира на узрок, запаљење драстично утиче на функције бубрега, што има различите последице, укључујући и повишен притисак. Висок крвни притисак се повезује са већим ризиком од срчаног удара, можданог удара, инфаркта, губитка вида, отказивања бубрега…

Срећом, хронична запаљења у организму је могуће контролисати, тако да не доведу до оваквих здравствених проблема. Зато, ако имате било какву сумњу, правац код лекара!

 

Извор: mondo.rs

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,861ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб