У оквиру пројекта „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам” данас је потписан Меморандум о разумевању, којим је званично обележен почетак радова на реконструкцији тврђаве Фетислам.
Пројекат финансира Европска унија, а Меморандум је данас потписан између општине Кладово и Немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ у име Немачке развојне сарадње, која спроводи пројекат. Свечаном потписивању присуствовали су Амбасадор Европске уније у Србији, Сем Фабрици, министар за европске интеграције, Јадранка Јоксимовић, и министарка трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић.
Некадашње стратешко војно утврђење данас је један од симбола Кладова, а његова обнова представља важан корак ка развоју туристичке атрактивности овог региона. Пројекат подразумева реконструкцију дела кладовске тврђаве укључујући Главну капију, са бедемом од првог до шестог бастиона и припадајућим лагумима, као и капије, летње позорнице и приобалне куле у „Малом граду“.
Средства за радове обезбеђује Европска унија у износу од 1,3 милиона евра.
„Потписивањем Меморандума о разумевању отварамо пут за почетак радова на реконструцији тврђаве Фетислам која представља изузетан пример средњовековног споменика на реци Дунав. Донацијом у вредности од 1.3 милиона евра, заједно са средствима из пројекта прекограничне сарадње са Румунијом у износу од 1 милион евра, Европска унија ће помоћи реконструкцију и очување готово пет векова историје и културе за будуће генерације. Очувањем српског наслеђа, Европска унија такође подржава туризам, сектор који је претрпео значајне последице услед пандемије COVID-19. По завршетку радова на рестаурацији, Србија ће својим домаћим и међународним путницима понудити још један значајан пример богате српске историје и наслеђа. Заиста се радујем посети Кладову у скоријој будућности и прилици да се дивим тврђави Фетислам у њеној потпуној обновљеној лепоти”, изјавио је шеф Делегације ЕУ у Србији, Сем Фабрици, на отварању конференције.
На конференцији се обратила и Јадранка Јоксимовић, министар за европске интеграције.
„Програмирањем IPA средстава и других фондова који су нам доступни у смислу мултилатералне размене помоћи, ми као министарство у договору и сарадњи са свим другим министарствима приоритизујемо шта је оно што заиста доноси економски раст. Туризам је најпогођенија грана током COVID-19 пандемије, и нама је заиста неопходно једно дугорочно, промишљено и стратешки далекосежно инвестирање у одрживи туризам”, истакла је Јоксимовић.
„Поред улагања у инфраструктуру, едукацију и промоцију у туризму за локалне туристичке организације и удружења, планирана су и кредитна средства за подстицање квалитета туристичке понуде за 2021. годину, као и ваучери за подстицање развоја домаћег туризма. Такође, покренули смо централни информациони систем ‘Е-туриста’ који ће знатно унапредити администрацију, али и маркетиншко планирање и безбедност у туризму, као и пројекат дигитализације културно туристичке понуде Србије”, изјавила је овом приликом Татјана Матић, министар за трговину, туризам и телекомуникације, истичући да је Србија прошле године угостила скоро милион и осамсто страних туриста, чиме је оборила сопствени рекорд
„Значај ревитализације средњовековне тврђаве Фетислам за општину Кладово је огроман. Функционални значај изведених интервенција, кроз адекватну презентацију културно-историјских споменика и пружање услуга у туризму, утицаће директно на локални социо-економски развој унапређењем туристичке понуде не само општине Кладово већ и Доњег Подунавља и источне Србије”, рекао је Саша Николић, градоначелник Кладова, који се овом приликом уједно и захвалио Европској унији и ГИЗ-у.
„Ова тврђава представља важан део српског и европског културног и историјског наслеђа са потенцијалом да буде место за културу, спорт, одмор и уживање, и веома сам срећан што смо кроз пројекат ’#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам’, добили прилику да је обновимо. Обнова тврђаве Фетислам ће јос више повећати популарност и атрактивност овог лепог града и то ће бити добро за економски развој и за стварање нових радних места у овом региону”, изјавио је Александер Бец, вођа тима „#ЕУзаТебе – за културно наслеђе и туризам”, и представник ГИЗ-а.
„ЕУ за културно наслеђе и туризам” је део пројекта „#ЕУзаТебе” усмерен на развој туризма као значајног привредног потенцијала за економски развој источне Србије и Доњег Подунавља. Пројекат финансирају Европска унија са 15 милиона евра и немачко Министарство за економску сарадњу и развој БМЗ са 1,6 милиона евра, а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ.
Највише средстава из овог пројекта биће усмерено на обнову и побољшање инфраструктуре значајних објеката културног наслеђа Србије са циљем да се они на тај начин побољшају и представе као један од фактора унапређења туристичке атрактивности овог региона. Поред тврђаве Фетислам, пројектом је предвиђено и улагање у развој археолошког локалитета Феликс Ромулијана у близини Зајечара, као и локалитета Рајачке пимнице, код Неготина.
Поред улагања у културно-историјске објекте, пројекат има за циљ и да пренесе знања о успешним моделима одрживог развоја туризма, подигне квалитет туристичке понуде пласирањем бесповратних средстава, као и да унапреди препознатљивост и атрактивност источне Србије и Доњег Подунавља као туристичких дестинација.