ВестиДокТок: Шта да радим када се осећам лоше?

ДокТок: Шта да радим када се осећам лоше?

ДокТок: Лоше психичко стање

Често се нађемо у ситуацији да нас обузме непријатан осећај емоционалне празнине, који утиче на то да се осећамо безвољно, незадовољно, тужно, уплашено, несхваћено. Било да су проблеми реални или не, имамо доживљај да нас нико неће разумети, да ће нас чак оптужити или осудити ако се отворимо. Стога, не делимо са другима наше тегобе и затварамо се.

Неизражавањем осећања појачавамо њихов интензитет и ефекат, налазимо се у зачараном кругу тешкоћа. Нашом проценом и ставом да је проблем нерешив утичемо на развој осећања напетости, тескобе, нелагоде и страха што изазива низ физиолошких реакција. На тај начин само појачавамо основни проблем и затварамо себи могућности.

Шта треба да радимо?

То је на неки начин позив у помоћ, особа има проблем, али не зна како да га савлада. У тим ситуацијама потребно је охрабрити се за разговор са неком особом од поверења. Потребно нам је слободно изражавање осећања, пријатељски став слушаоца који нас неће процењивати и осуђивати већ настојати да нас разуме. Често нас муче негативна осећања, попут неефикасности, осећања кривице, агресивности, стрепње итд.

Реците шта вас мучи и зашто, како бисте описали тај проблем. Коју тачно емоцију осећате и како се она испољава у вама. Да ли је осећате у грудима, стомаку? Шта је то што вас највише фрустрира? Шта најтеже подносите? Које ситуације избегавате да не бисте дошли у могућност да вам се деси оно што тешко подносите? Присетите се неких ствари које вас јако фрустрирају и које тешко подносите, око којих се разбесните, и покушајте да дефинишете шта је тако фрустрирајуће у њима, зашто је то тако тешко поднети?

Прихватите своја осећања, она су део нас и зато их треба пригрлити. Када кажемо и детаљно опишемо шта нас мучи, не опирите се томе. Не треба жалити над судбином или осећати како је живот неправедан, већ једноставно прихватити да се осећате лоше. На тај начин смањујемо тенденцију да осећања пројектујемо на друге или да се бранимо од њих, што би резултирало опсесивним мислима. Јер што се више бранимо од нечега, то нас више напада. Тако упознајемо и прихватамо себе без критике.

Уколико желите мишљење или консултацију психолога или психотерапеута, они су свакодневно доступни на ДокТок платформи за бесплатне здравствене консултације, као и лекари многих других специјалности. Ту можете потражити психолога Милицу Микић Грчкарац или њене колеге и решити недоумице које имате без излагања ризику одласка у здравствену установу.


Пише: Милица Микић Грчкарац, психолог

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,859ПратилацаЛајкуј
4,540ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб