Српска православна црква и верници данас славе Младенце – празник посвећен успомени на страдање Светих четрдесет војника, који су 320. године, за време цара Ликинија прешли у хришћанство, упркос изричитој царевој забрани.
Младенце славе супружници у првој години брака, они који су се венчали после 22. марта претходне године. На тај дан младенци у свој дом примају госте, који им доносе поклоне, а тог дана младе домаћице показују своје умеће и спретност. Овај празник је у црквеном календару обележен црним словом.
На овај дан жене устају рано и месе четрдесет колачића, који се називају младенчићи, и симболизују дуг, срећан и сладак живот. Младенчићи се премазују медом, домаћице их нуде деци и свима који дођу у кућу пре подне.
Посећивање младенаца и доношење поклона, модеран је и градски обичај, али су га и села широм Србије веома брзо прихватила. Сматра се да би на Младенце требало да дођу сви они који су били на свадби, али је у пракси ипак другачије. Младенцима тога дана у госте долазе само најужа породица и пријатељи.
Ваља напоменути и да Младенци увек падају у време поста, тако да и гозба која се спрема тога дана мора бити посна због здравља и напретка деце младих супружника. Kакво је време данас такво ће бити цело пролеће.
Празник младих брачних парова увек се обележава у време Васкршњег поста. Међутим, када Младенци падну у Чисту седмицу, правило је да се помери у викенд пре.
Наши стари су веровали да какво време буде данас, такво ће бити цело пролеће.