Свима нам се повремено деси да се не наспавамо и то није тако страшно за здравље, али ако редовно спавате краће од шест сати, ово треба да знате.
Мањак сна може да буде узрок срчаних болести, гојења, а може да промени чак и начин на који се наш ДНK „понаша“, упозоравају стручњаци.
Професор медицине др Пол Грингрејс спровео је истраживање о томе шта се дешава са нашим телом након мањка сна, а утврдио је да су повишен притисак и холестерол међу потенцијалним последицама.
„Људи који спавају краће од шест сати током ноћи изложени су већем ризику од коронарних болести срца, имају виши крвни притисак и холестерол”, каже др Грингрејс, додајући да се мањак сна повезује и са бројним другим, озбиљним здравственим проблемима.
„Ако не спавате довољно и квалитетно, шансе да доживите инфаркт, мождани удар или да имате повишен крвни притисак су 60 одсто веће. Такође се сматра да у телу имамо више запаљенских протеина цитокина када смо ненаспавани, а то има лош утицај на цео имуни систем”.
Овај стручњак је током истраживања открио да недостатак сна, тј. хронична ненаспаваност утиче и на ДНK.
„Свака ћелија у телу садржи исти ДНK, наш генетски код. Људи мисле да је то то, да на гене ништа не може да утиче. Али, наш ДНK, и како наше тело зна шта да ради са њим, заправо су подложни променама услед спољашњих фактора — шта једемо, да ли пушимо, колико смо под стресом, колико спавамо. Иако мањак сна не може да промени наш ДНK код, утиче на сигнале који контролишу како наши гени функционишу, а то може да има негативне ефекте на наш свакодневни живот”, објашњава др Грингрејс.
Он истиче да само једна ноћ ненаспаваности може да промени сигнале у ДНK који узрокују гојење и губитак мишићне масе, а могу да утичу чак и на то како се меморије „складиште“ у хипокампусу, делу мозга.
Др Грингрејс истиче да умор услед ненаспаваности може људе да учини и импулсивнијим и склонијим преузимању ризика јер не могу добро да расуђују.
Он је додао и да вежбање током дана може да помогне да спавате боље и квалитетније — истраживање је доказало да 85 одсто људи спава боље након тренинга током дана.
Извор: mondo.rs