У зајечарском театру данас је одржана конференција за новинаре, на којој је највише речи било о програму обележавања 2. фебруара – Дана позоришта, када је пре 76 године изведена прва премијера зајечарског театра, „Жита цветају” Јурија Мокрова. Такође, било је речи о манифестацијама које организује ова установа, као и о будућем подкасту Позоришта.
Владимир Ђуричић, директор Установе Народно позориште Тимочке Крајине – Центар за културу „Зоран Радмиловић” је подсетио да је зајечарско позориште своја врата први пут отворило 1947. године и с тим у вези и ову годину почиње на најлепши начин, као и годинама уназад, премијером представе која нас очекује 2. фебруара.
„У питању је једна дивна представа, Гогољева ’Женидба’, у режији Јанка Цекића, нашег дугогодишњег сарадника, за коју сматрам да ће бити прави репертоарски погодак, чему ћете ви и публика сведочити. Јанко Цекић је већ режирао представу у нашем позоришту. У питању је ’Лепотица Линејна’ Мартина Макдоне, која је његов мастер рад, а ментор је био наш чувени редитељ Егон Савин. Представа је веома успешна и још увек је на репертоару. Другог фебруара у 18:00 сати, биће отварање Позоришног музеја и галерије, на месту некадашње задужбине ’Никола Пашић’, који је наша установа, уз подршку оснивача, реновирала и средила. Још увек су у току радови у сутерену, подруму и дворишту, како би ово здање било понос града. Једино позориште које има свој позоришни музеј је Народно позориште у Београду, а ми ћемо поред њега бити једино позориште у Србији ван Београда, које има свој музеј. Аутор прве поставке у нашем музеју је Сузана Антић, кустос Народног музеја у Зајечару, са својим сарадницима. Позоришни музеј ће отворити градоначелник Зајечара Бошко Ничић, а на отварању ће говорити и др Мирослав Радоњић, директор Стеријиног позорја и глумац Милан Цаци Михаиловић, колега и пријатељ Зорана Радмиловића. Очекује нас и потписивање Протокола о сарадњи између Установе Народно позориште Тимочке Крајине – Центар за културу ’Зоран Радмиловић’ и Центра за културу ’Вук Караџић’ из Лознице, који ће бити у фоајеу нашег позоришта такође 2. фебруара, у 19:30 сати. Захваљујући сарадњи са лозничким културним центром, већ 3. фебруара у Галерији Центра за културу – Позоришном музеју Зајечара, у 12:00 сати биће отворена изложба слика и цртежа нашег чувеног сликара Миће Поповића, из фонда Сталне поставке слика Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић. Изложба Миће Поповића у сваком граду је културни догађај сезоне”, истакао је Ђуричић и захвалио лозничком Центру за културу што је омогућио организовање ове изложбе.
Представу „Женидба” Николаја Гогоља адаптирао је и режира Јанко Цекић, који је захвалио директору зајечарског театра на поверењу које му је указао још пре две године када је први пут улазио у редитељске воде. Он је нагласио да ради захтеван комад са дивним глумцима из ове куће.
„Као што је директор рекао, како Нушић тако и Гогољ, као комедиографи и као класичари, јесу велики јер се баве менталитетом и тај карактер код људи, на шта су све они спремни и како се сналазе у неким тешким ситуацијама, је нешто у чему се данашњи човек може препознати. Главна тема ове представе је колико је данас присутан страх од везивања и избегавања женидбе, јер сви смо се навикли на ушушкан живот и ретко ко је данас спреман за компромис или жртву коју носи заједнички живот илити брак. Некада је постојала проводаџика која би упознала будуће младенце а данас су то друштвене мреже и разне апликације за упознавање. Сигуран да ће свима бити јако интересантна представа управо због духовитог приказа, како се све то временом променило”, истакао је Цекић.
У петак, 3. фебруара од 20:00 сати, у фоајеу зајечарског позоришта биће промовисана књига „Гинко логореја”, Ане Бретшнајдер, глумице зајечарског позоришта.
„Овом приликом бих да захвалим директору који је имао поверења да ми пружи шансу, да ето моја прва збирка песама са неколико прича, угледа светлост дана, дан након премијере. Надам се искрено да ће све оно што сам дуго састављала, промишљала, писала и сређивала, наћи добар одјек у публици”, нагласила је Ана у сусрету са новинарима.
Помоћник директора установе Биљана Глишић је на конференцији за новинаре истакла да је током 2022. године у селима на територији града Зајечара Установа Народно позориште Тимочке Крајине – Центар за културу „Зоран Радмиловић”, у сарадњи са месним заједницама, организовала 28 културно-уметничких манифестација, а у организацију појединих манифестација укључена је и Турстичка организација града. Покровитељ свих манифестација је Град Зајечар. Већина су традиционалне, а уведено је и осам нових: То су: „Свети Сава, наша слава” Кленовац, „Брусник, село са душом” Брусник, „Аранђеловдански сабор” Метриш, Културно уметнички програм „Вишњар 2023” Зајечар, „Лесковац у срцу” Лесковац, „Пантелејски сабор” Лубница, „Торлачки сабор” Селачка и „Тимочко коло” Салаш.
Од старијих манифестација 2022. године организоване су: „ДЕНС” Градсково, „Ђурђевдански сабор” Гамзиград, „Халово у песми и игри” Халово, „Дани Адама Богосављевића” Копривница, „Потекла вода струдена” Велики Извор, „Сабор косовских Срба” Звездан, „Ивањдански сабор” Рготина, „Развило се коло крај Тимока” Зајечар, „Петровдански дани” Грлиште, „Влашке лепоте Балкана” Велика Јасикова, „Балкански фестивал традиционалне културе Влаха” Дубочане, „Јасеновачко лето” Велики Јасеновац, „Илиндански сабор” Шипиково, „Сабор фрулаша” Грљан, „Вражогрначки точак” Вражогрнац, „Хајдук Вељкови дани” Леновац, „Дани Гамзиградске Бање” Гамзиградска Бања, „Башта Балкана” Велики Извор, „Тиквијада” Николичево, као и годишњи концерт ГФА „Зо-Ра” „Корак лак”.
Током ове године биће одржане све поменуте манифестације и додато још 8 нових: „Глас са Ветрена” која ће већ 11. фебруара бити одржана у Малом Извору, затим Међународни српско-бугарски сабор на Вршкој Чуки, као и манифестације у Шљивару, Вратарници, Чокоњару, Малом Јасеновцу, Културно-уметнички програм „Котлујевац 2023” и „Фестивал ромске културе и традиције” у Зајечару.
Ове године већ је одржана прва манифестација традиционалног народног стваралаштва „Свети Сава, наша слава”, 28. јануара у Кленовцу, коју су мештани одушевљено прихватили и укључили се у њену организацију , иако је организована тек по други пут и већ размишљају о наредној манифестацији, идуће године.
„Све ове манифестације су врло значајне, јер поред очувања традиције, представљају једини културни догађај у селима на територији града Зајечара. Важно је и то што су допринеле оживљавању фолклорних ансамбала у селима. Залагањем људи из Центра за културу и месних заједница враћени су КУД-ови у Халову, Градскову, Дубочану, Гамзиграду, Копривници, Рготини, Вражогрнцу, Звездану, КУД ’Никола Пашић’ из Зајечара, а у току је враћање КУД-ова у Николичеву и Лубници”, истакла је Биљана Глишић.
Невена Чолић, аутор подкаста Установе „Зоран Радмиловић” је нагласила да ће ускоро бити покренут подкаст позоришта, који као савремени комуникацијски канал има за циљ да младим људима приближи позоришну уметност и уметност уопште на лепршав, духовит и пријемчив начин.