Од 6. марта, откад бројим да је почела „ковид криза“ у Србији, па до јучерашњег дана, 18. децембра, прошао је 291 дан, а дана је било оваквих и онаквих.
Кризни штаб је поједине дане називао према броју новооткривених заражених корона вирусом разним именима која су симболично означавала и тежину ситуације у народу. У последње време, када је епидемија COVID-19 достигла врхунац, често је дан који је долазио називан – НАЈТЕЖИ ДАН, итд.
Јучерашњи, због догађаја који су се одиграли, могао би се назвати – НАЈСМЕШНИЈИ. Могли смо се од срца насмејати и наставити да и даље то чинимо и данас, да одмах нису уследили демантији дневних листова „Политика” и „Данас” да је то велика грешка директорке једне београдске апотеке која је „обмањивала народ“ објављујући на неким порталима и лично демонстрирајући употребу кућног ковид теста у циљу самодијагностике здравственог стања.
Др Гојсковић, један од чланова Кризног штаба је изјавио у поменутим новинама да се ради о тестовима намењеним приватним лабораторијама, а не за кућну употребу! Јутрос, 19. децембра, у вестима на Првом програму РТС-а, саопштено је да кућне тестове купљене у апотекама не треба употребљавати!
Како се може сазнати са неких портала, са Кризног штаба је процурела идеја да се понуди грађанима кућни тест којим ће моћи сами да утврде да ли су позитивни или негативни на корону, а када то учине, па се деси да су позитивни, обавестили би свог лекара или отишли у ковид амбуланту да би применили утврђену ковид процедуру лечења. Тешко је оценити да ли би сви позитивни то урадили или би сами на своју руку и уз помоћ апотекара, предузели лечење код куће, где би неко време били извор заразе и опасни по своју околину.
Коришћење кућних тестова је могуће. У медицинској пракси постоје бројни примери такве самодијагностике уз сарадњу са лекарима који се баве лечењем појединих болести.
Наводно су тестови о којима је реч, „планули“ у Београду. Распродали су се у трен ока. Реч је о јефтином тесту који се изненада појавио у тренутку када су редови за тестирање испред здравствених установа велики и када је стигла вест да ће тестирање на сопствени захтев код њих, од првог јануара коштати 9.000 динара. И заиста, из неких коментара обичних људи у штампи, види се да би самотестирање било радо прихваћено. Али међу коментарима истиче се и питање шта је хтело да потигне са, таквим начином увођења кућних тестова у ковид свакодневицу.
Наслућује се из коментара обичних људи, да се „црноберзијанци“ у ковид кризи нису добро договорили како да, пред, за њих неочекивано скору употребу вакцине и „превременим“ завршетком ковид кризе, искористе још мало епидемију и дођу до пара од сиромашног и због вируса COVID-19 унесрећеног народа, продајом преостале јефтине робе у ковид магацинима за скупе паре.