Рајачка народна школа здравља: Фронт и позадина

Рајачка народна школа здравља: Фронт и позадина

Током целе своје историје, почев од времена под Турцима, па до дан данас, Србија је стално ратовала и хрвала се са епидемијама. Тешко је проценити од чега је народ више страдао – од непријатељског оружја или од подмуклих напада микроба: куге, колере, великих богиња, тифуса и дизентерије, шарлаха и дифтерије, грипа и ето, у овом последњем светском рату – од вируса COVID-19. И ратови и епидемије, уништавали су економију, становништво, материјална и културна добра.

Као и када је реч о рату уопште, и у овом рату са ковидом, постоји фронт, прва борбена линија и позадина. Успех и победа у ратовима умногоме је зависила (зависи и данас) од позадине, њене сарадње са фронтом и подршке фронту. Фронт или прва борбена линија како се често чује када је реч о борби са короном, почиње са ковид амбулантама широм Србије и завршава се у ковид болницама. Кинези су нам предложили њихов метод бробе са вирусом COVID-19, да се корона вирус сачека у болници и ту уништи. И ми га користимо.

На првој борбеној линији су лекари, медицинске сестре, болничко особље, најбољи стручњаци и скупа савремена опрема. Одмах иза ње су два Кризна штаба, два команданта, пуковници и официри, ађутанти и десетари, шофери, комора и снабдевање, институти, остале здравствене установе, школе, центри за социјални рад и друге социјалне организације, саобраћај, снабдевање храном и водом за пиће, културне и спортске организације и – НАРОД.

Са врха пирамиде стално стижу наредбе, позиви, претње и преклињања упућених народу да у борби са корона вирусима учествујемо сви, свако на свој начин, јер не можемо победити COVID-19 само борбом на првој борбеној линији – у болницама. Свако понаособ је дужан да се бори тамо где живи, јер се само тако можемо одупрети суровом, надмоћном и непредвиљивом непријатељу, који користи у борби са голоруким народом најгору стратегију – герилски рат. Док ми корону мамимо и чекамо у болницама да га тамо уништимо, он се увукао у дубоку позадину – народ широм земље напада и уништава осетљиве појединце, а још горе – незаштићене породице. На том простору, народ је препуштен сам себи неспреман и немоћан да се суочи се вирусом COVID-19.

Када је реч о епидемиолошкој ситуацији каква је у Србији, када смо дошли дотле да не можемо разликовати здравог од болесног, када нам ковид епидемиолози поручују да сваки човек може бити извор заразе, долазимо до закључка да, без обзира на сву медицинску силу сконцентрисану у ковид болницама и најсавременију медицинску опрему и лекове који се користе, ОНЕ НЕ МОГУ СПАСИТИ НИЈЕДНОГ ЧОВЕКА У ЗАЈЕДНИЦИ ОД ИНФИЦИРАЊА КОРОНА ВИРУСИМА. Подмукли вирус води са нама веома успешан герилски рат, утолико опаснији, што напада и уништава породицу. Као што код поједница уништава алвеоле у плућима и чини их неупотребљивим за пријем у тело животодавног кисеоника, тако у држави уништава породице и живот у њима.

Са врха пирамиде, из Института за епидемиологују поручују: ТРЕБА ОСНАЖИТИ ЕПИДЕМИОЛОШКИ НАДЗОР! Он се спроводи у народу, у заједници, у настојању да се што пре открије продор корона вируса у заједницу, извор заразе одмах пошаље у ковид амбуланту и болницу и тамо лечи до коначне победе над њим. Значи успех наше неравноправне борбе са ковидом зависи од борбе са корона вирусима у заједници, у народу, а за то нам је потребна тзв. теренска епидемиологија. Она је та која би могла најефикаснији приступ борби са корона вирусима оживотворити – ЕПИДЕМИОЛОШКИ НАДЗОР. Нажалост, то оружје нисмо до сада користили у епидемији вируса COVID-19 у Србији. Ради успеха у његовој примени потребни су епидемиолози – теренци који обилазе народ у граду и селу, стално тражећи проузроковача болести и изворе заразе.

У превентивној медицини постоје два типа превентивних медицинара; превентивни медицинар „из бироа“ који се бави аналитичком епидемиологијом користећи статистику, и превентивни медицинар „подераних ципела“ који ради на терену примењујући интензиван епидемиолошки надзор. Такви превентивци медицинари би се суочили са ковидом на лицу места, у заједници, тамо где се он сеје, заражава народ, укорењава и закоровљава.Чврсто сам убеђен да је нама у борби са вирусом COVID-19 потребнија једна покретна бројна, јака и стручна епидемиолошка служба од блиставих и скупих ковид болница.

Поставља се питање шта да се ради у ситуацији каква је или како аналитичари Кризног штаба кажу у „одрживој“ ситуацији, што значи у онаквој каква постоји. Оно што сте и до сада радили, или нисте, пркосећи и струци и корони. Значи, док се не појави модерно и ефикасно оружје – ВАКЦИНА, које ће дефинитивно решити победника у овом рату са корона вирусима у нашу корист, носите маске, перите руке, држите дистанцу од два метра од других људи, седите код куће и избегавајте сваки непотребан контакт са другим особама и појачајте колико год можете мере личне хигијене и дезинфекције у вашој околини. Тако ћете најбоље допринети успешном раду на првој линији фронта. Биће мање заражених и оболелих, а то је основни циљ борбе у Првом светском рату против вируса COVID-19. Изгледа једноставно и лако, али у животу није тако!