Највећи пораст наталитета био је 80-тих година у Зајечару, када се рађало око 1.000 беба годишње. Након тога, у Зајечару се бележи значајан пад броја новорођених беба.
Међутим, 2019. године, у односу на 2018. годину и 2017, појављује се благи раст броја новорођанчади у граду на Тимоку.
„Били смо изнад 300, чии ми се око 350, али немојте ме држати за реч и то је био један мали пораст у односу на претходну годину. Што се тиче ове године, број ће такође бити око 300 рођених беба”, истиче др Иван Чикарић, гинеколог-акушер.
Када говоримо о стерилитету, Чикарић истиче да у последње време за велики број случајева постоје и решења захваљујући развоју науке која напредује невероватно брзином.
„Држава има програм финансирања вантелесне оплодње и до скоро је тај програм подразумевао три покушаја. Сада тај број покушаја није ограничен бројем све док постоје медицински услови за тако нешто. Ограничења која постоје у државном програму јесу године пацијенткиње и још један битан одлучујући фактор је да пар нема живорођене деце”, каже Чикарић.
У оквиру града Зајечара постоји Комисија за подстицај рађања, тако да је то један од битних фактора за пораст наталитета.
„Од следеће године Комисија за подстицај рађања у оквиру града Зајечара узимаће у обзир и секундарни стерилитет што није случај код државе, тако да ће бити комплементарна том државном програму за подстицај рађања, тако да ће многи који не буду испуњавали државни програм финансирања вантелесне оплодње моћи да конкуришу у том пројекту који град организује, тако да верујем да ћемо можда имати и већи број беба следеће године”, додаје Чикарић.
Када жена остане у другом стању, битно је да се јави изабраном лекару-гинекологу у Диспанзеру за здравствену заштиту жена у зајечарском Здравственом центру, како би се потврдила трудноћа. Законски су обавезна најмање три ултразвучна прегледа.
„Трудница се свакако обраћа свом гинекологу у Диспанзеру у коме имамо Саветовалиште за труднице и улази у процес контроле трудноће који подразумева како ултразвучно праћење, тако и лабораторијске претраге и давање савета трудницама о томе како да чува своје здравље током трудноће, како треба да се понаша и све што иде уз то. Оно што је нека препорука и законска обавеза јесу три ултразвучна прегледа током трудноће”, објашњава Чикарић.
„Захваљујући анестезиолозима, данас постоји могућност порођаја у спиналној и епидуралној анестезији. Трудница пред порођај посећује анестезиолога, како би се утврдило на који начин може да се породи и који тип анестезије одговара пацијенткињи. Иако постоји пораст броја царских резова, увек је и за мајку и бебу боље природан порођај”, оцењује др Иван Чикарић, гинеколог-акушер.
Овај медијски садржај суфинансиран је од стране Града Зајечара. Ставови изражени у подржаном медијском пројекту, нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.