ВестиЗЗЈЗ „Тимок” Зајечар: Бесплатно тестирање на ХИВ и хепатитис „Тестирај! Лечи! Спречи!”

ЗЗЈЗ „Тимок” Зајечар: Бесплатно тестирање на ХИВ и хепатитис „Тестирај! Лечи! Спречи!”

Европска недеља тестирања на ХИВ и хепатитис

У оквиру Европске недеље тестирања на ХИВ и хепатитис Б и Ц под називом „Тестирај! Лечи! Спречи!”, која траје до 29. новембра, у Заводу за јавно здравље „Тимок” сви који желе могу се анонимно и бесплатно тестирати.

Циљ обележавања Европске недеље тестирања на ХИВ и хепатитисе, а која се по седми пут обележава, ове године од 22. до 29. новембра, је да се скрене пажња јавности на значај раног дијагностиковања и благовременог лечења ХИВ инфекције и вирусног хепатитиса Б и Ц . Врло је важно охрабрити особе, које су било када биле изложене неком ризику, да се тестирају. То је значајно, јер рано окривање инфекције и рано започињање терапије има много боље ефекте по пацијента, а уједно се и спречева даље ширење инфекције.

Пут ширења ових инфекција је:
• Сексуалним контактом без кондома,
• Преко заражене крви — контакт оштећене коже са зараженом крвљу (најчешће употребом коришћеног прибора за убризгавање дроге),
• Са инфициране мајке, на дете (током трудноће, порођаја, дојења)

ХИВ је и даље велики јавно-здравствени проблем, процењује се да је у Европи инфицирано овим вирусом 2,5 милиона људи, да петина њих не зна да је ХИВ позитивно, а да се чак половина тог укупног броја ХИВ позитивних дијагностикује касно, у тренутку када им је имунолошки систем већ значајно нарушен. Све то условљава значајне здравствене компликације и лошији одговор на терапију.

Према процени Светске здравствене организације у Европи живи око 15 милиона људи са хроничном хепатитис Б вирусном инфекцијом, а отприлике се процењује да је приближно том броју и број особа са хроничном инфекцијом вирусног Ц хепатитиса (1,5% популације , тј. 14 милиона). Хронична инфекција вирусом хепатитиса Б и Ц може довести до озбиљних компликација, као што су цироза јетре и примарни карцином јетре код 20–30% пацијената. Сваке године у Европи 56.000 људи умре од последица хроничног хепатитиса Б, а 112.500 људи умре од последица нелеченог хроничног хепатитиса Ц, односно примарног карцинома јетре или цирозе.
У нашој земљи је крајем 2018. године 3.000 особа живело са ХИВ-ом, од којих 400 није знало да је инфицирано овим вирусом.Код две трећине особа које знају свој ХИВ статус, ХИВ инфекција је дијагностикована кад је имунолошки систем већ био значајно нарушен, чак и кад нису имали симптоме и знаке болести, али када је ризик од оболевања и умирања од АИДС-а значајно већи.

На територији Зајечарског и Борског округа у периоду од 1988. године кад је регистрован први случај обољења од АИДС-а до данас регистровано је укупно 59 особа, а умрло 22 особе.У овој години, до средине новембра регистроване су 4 особе оболеле од АИДС-а.

Последњих година примена антиретровирусне терапије у лечењу оболелих од АИДС-а даје све боље резултате. Она омогућава дуготрајну контролу болести, тако што значајно смањује количину вируса у крви, а самим тим и инфективност оболелог, тј. могућност ширења инфекције. Резултати терапије су најбољи ако се започне у првих шест месеци од инфекције. Једино се тестирањем узорка крви може утврдити да ли је особа инфицирана ХИВ-ом. Тестирање на ХИВ је једноставно, није болно, не одузима много времена.

У Заводу за јавно здравље „Тимок” Зајечар, постоји Саветовалиште за ХИВ, тзв. „ДПСТ” (добровољно, поверљиво, саветовање и тестирање), где сваког радног дана од 8 до 13 часова, сви заинтересовани могу бесплатно и без упута, да се саветују и тестирају.

Сви медији који преузму текст, фотографије или видео, дужни су да наведу извор – Тимочка (timocka.rs). Уколико преузимају комплетан текст и фотографије, већи део текста, или је пренета интегрална вест, у обавези су да наведу извор и поставе линк ка тој вести.

Društvene mreže

24,863ПратилацаЛајкуј
4,536ПратилацаЗапрати
1,264ПратилацаЗапрати
222ПратилацаБаци суб