Ово воће је као кутијица за накит: тешко се отвара, а кад га коначно очистите, раскошна боја поправиће вам расположење. Осим што је леп на око и врло укусан, нар је и јако здрав. Ево зашто би требало да једете ово воће током зиме.
Нар спада у најздравије врсте воћа, богат је антиоксидантима који штите од многих болести, влакнима и калијумом, који је драгоцен за здравље срца.
Једна порција (пола шоље) нара садржи око: 72 калорије, 1 грам масти, 16 грама угљених хидрата, 12 грама шећера, 3 милиграма натријума, 4 грама влакана и 1 грам протеина.
Од овог воћа прави се укусан сок, а црвена блистава зрнца су одличан додатак грчком јогурту или различитим салатама, на пример.
Нар је, за разлику од многих суперздравих намирница и дивног укуса.
Богат је моћним антиоксидантима полифенолима, који штите ћелије од штетног дејства слободних радикала, за које је доказано да утичу на повишен ризик од појединих врста рака, запаљенских процеса и убрзавање старења.
Плод нара садржи много витамина Ц, само 100 грама овог воћа ће задовољити око 15 одсто дневних потреба за овим витамином, а одличан је извор и витамина Б-5.
Осим тога, ово воће је одличан извор калијума, важног за здравље срца, али и мишића.
Нар је богат састојцима који имају снажно антибактеријско и противгљивично дејство, тако да је добра превенција упалних процеса у усној дупљи као што је рецимо гингивитис.
Нар садржи и доста шећера, али то не треба да вас брине, пошто је богат влакмима која ће ниво глукозе у крви одржавати стабилним.
Једини проблем је… како стићи до тих драгоцених укусних семенки?
Мањим оштрим ножем одсеците врх и базу нара, а затим направите плитке резове дуж коре нара, тако да га поделите на четвртине. Онда пажљиво и лагано „разгибавајте“ нар, тако да се отвори, па га рукама раздвојте на мање комаде, водећи рачуна да пратите беле мембране у којима се налазе зрна.
Узимајте комад по комад, и изнад шире чиније ударајте по кори нара варјачом, тако да зрна сама испадају. Тако ћете сачувати највише укусног и здравог сока овог воћа.
Извор: mondo.rs