Повећање безбедности деце у близини образовних установа на територији града и квалитетније и транспарентније пружање јавних услуга грађанима, основни је циљ пројекта „Сигурне стазе и путање кретања ученика основних и средњих школа у Бору”, који је реализовало ГИС удружење Србије, истакнуто је на завршној конференцији овог пројекта у хотелу Језеро на Борском језеру, на којој су представљени резултати шестомесечног рада.
„Након шест месеци трајања пројекта представили смо анализе које се тичу безбедности деце у саобраћају, појединачно за сваку основну и средњу школу у Бору, као и за предшколску установу ’Бамби’. Поред овога имамо и студију коју је наш стручни сарадник Игор Велић урадио, којима је дат предлог мера и хитних интервенција које би требало предузети које се тичу безбедности на територији града Бора”, рекао је Миодраг Богуновић, председник ГИС удружења Србије.
На основу појединачних анализа за сваку школу урађен је дигитални модел доступан на интернет порталу sigurnestaze.com, а који ће моћи да се види и на интеренет страницама образовних установа и града Бора. Да би се број страдале деце смањио градској управи је предложено да поступи по предлогу мера и хитних интервенција и да донесе стратегију за безбедност саобраћаја на територији града Бора.
„Циљ пројекта је доношење стратегије одрживог и делотворног система управљања безбедношћу саобраћаја на територији града Бора која ће омогућити да у саобраћају нема повређене и погинуле деце, као и квалитетније и транспарентније пружање јавних услуга грађанима и трајно праћење промена саобраћајне инфраструктуре и евидентирање саобраћајних незгода, уз модификацију постојећих сигурних стаза за кретање ученика”, истакао је Игор Велић, мастер инж. саобраћаја.
На порталу sigurnestaze.com дата је саобраћајна сигнализација и саобраћајне незгоде које су се десиле у последњих пет година. Укрштањем ових података са инфрастраструктуром и саобраћајном сигнализацијом града добијен је дигитални модел сигурних стаза и путања кретања ученика. Ово је само предлог мера, а од представника градске управе се очекује да прихвате ову студију која је детаљно урађена и да предузму одговарајуће кораке.
Сигурне стазе и путање кретања ученика осносвних и средњих школа у Бору можете скинуту на следећем линку sigurnestaze.com.
Овај пројекат ГИС Удружења Србије подржан је у оквиру пројекта „Отворени подаци – отворене могућности”, Програма Уједињених нација за развој, и Kанцеларије за информационе технологије и електронску управу, уз подршку Светске банке и Фонда за добру управу Уједињеног Kраљевства.