Црвени крст Зајечар је уз подршку UNFPA (Популациони фонд Уједињених нација), започео нови пројекат под називом „Bridging Digital Divide”.
Тим поводом, у Градској управи у Зајечару потписан је Меморандум о сарадњи, између организације Црвеног крста, Града Зајечара и Центра за социјални рад.
„Захваљујем се и Влади Србије на подршци и Влади Швајцарске на финансијској подршци на овом пројекту. Разговарали смо о предусловима који ће омогућити, не само старијима, већ сваком становнику да буде дигитално писмен. Преко Центра за социјални рад и Црвеног крста уз помоћ Удружења пензионера ‘Златна јесен’, направићемо списак оних којима су потребни уређаји како би били дигитално писмени, да им омогућимо да дођу до истих. Велика захвалност мора се исказати и онима који су били заинтересовани да прођу обуку, који ће касније бити волонтери и помоћи другима да буду дигитално писмени. Мислим да ће старијима и онима који живе мало даље од града олакшати живот, јер ће многе ствари обављати дигитално. Драго ми је да је Зајечар међу шест локалних самоуправа који су ушли у овај пројекат и хвала још једном свима“, истакао је градоначелник Зајечара Бошко Ничић.
Овај пројекат има за циљ унапређење дигиталне писмености старијих особа, пружајући им вештине које ће им омогућити лакши приступ савременим дигиталним услугама и алатима.
„Дигиталне услуге нису прилагођене старијим особама и врло често старије особе нису укључене. Ово што сада радимо управо ће нам старије особе указати које услуге су им потребне и где им дигиталне услуге нису прилагођене. Тако да с једне стране ми едукујемо њих, а с друге стране они нас едукују које то услуге треба да се унапреде“, каже Наташа Тодоровић, Црвени крст Србије.
„Захваљујем се градоначелнику Ничићу и Градској управи Зајечар, Центру за социјални рад и Црвеном крсту што су препознали значај ове теме. Пројекат се зове ‘Смањење дигиталног јаза’ који Популациони фонд Уједињених нација у Србији спроводи са Црвеним крстом Србије и поздравила бих потписивање Меморандума који се односи и на унапређење менталног здравља старијих особа“, рекла је Тина Аничић, Популациони фонд Уједињених нација у Србији.
У сарадњи са Удружењем пензионера града Зајечара и клубом „Златна јесен“ Центра за социјални рад Зајечар, спроведено је 24 радионице за 24 полазника.
„Драго ми је да је град препознао да је старијима потребна оваква обука и да ће дигитално моћи да реше неке проблеме и да себи олакшају живот. Ови који су прошли обуку моћи ће сада да шире своје знање осталима који нису били укључени у овај програм. Ово је само почетак, цео пројекат траје до јуна месеца, али сам сигуран да ћемо уз подршку локалне самоуправе и Центра за социјални рад наставити обуку и даље и у граду и у селима. Сви којима је потребна оваква обука могу да се јаве Црвеном крсту“, рекао је Владан Марковић, секретар Црвеног крста Зајечар.
„Центар за социјални рад и Црвени крст Зајечар већ су спроводили неке радионице на ову тему. Тај пројекат има за циљ да се омогући старијим особама да буду дигитално писмене. Влада Србије поднела је националну стратегију ‘Активног и здравог старења’ и управо је ово за наше старије. Надам се да ћемо у будућности моћи пројекат да проширимо и у села и да уведемо интернет по селима“, рекао је Ненад Динуловић, директор Центра за социјални рад у Зајечару.
Зајечар је први град од шест локалних самоуправа који је потписао овај Меморандум. Старијим суграђанима који су прошли обуку додељени су сертификати, а пројекат ће трајати до јуна месеца наредне године.