Како би Зајечар био лепше и чистије место, Зајечарац Бора Богдановић, заједно са суграђанима наставља акцију прикупљања празних лименки за рециклажу. Тим поводом, у центру Зајечара постављена је нова кутија за одлагање празних лименки.
Богдановић, заједно са осталим Зајечарцима, од летос реализује акцију прикупљања празних лименки за рециклажу. За неколико месеци са улица Зајечара склоњено је више од 10 хиљада лименки, тако што су на више локација у граду биле постављене кутије за одлагање лименки. Акција је настављена и на зајечарској „Гитаријади”, а сада Богдановић најављује нову акцију.
С обзиром да је акција била и више него успешна, према речима Богдановића, у Зајечару ће бити постављено још кутија за одлагање на више локација. Прва кутија за одлагање празних лименки постављена је у центру града.
„Наша неформална група ’Лименка по лименка’ је имала идеју да уз помоћ конкурса ’#ŠtaNamTeško’ националног програма волонтирања младих ’Млади су закон 2021’, на одређеним местима у граду Зајечару постави металне кутије (кавезе) за одлагање празних лименки и тиме омогући суграђанима да одлажу празне лименке на места предвиђена за те намене, како не би завршавале на улицама, по парковима и уопште на депонијама”, каже Богдановић.
Он додаје да ће кутије за одлагање бити постављене у деловима Зајечара где је већи проток људи сваког дана, као што су центар града, насеље Краљевица, Попова плажа и Capitol Park Zaječar. Идеја је за сада реализована у центру Зајечара.
„Надамо се да ћемо на овај начин мотивисати суграђане, посебно млађу популацију, да освесте важност очувања средине у којој живе. Замолили бисмо само суграђане да чак и ако не рециклирају, не уништавају кутију графитима или на неки други начин.”
Кроз овај конкурс ће се до краја 2021. године бити подржано 135 омладинских волонтерских ШНТ пројеката широм Србије, у износу до 42.000 динара по пројекту, а укупно са чак 5.670.000,00 динара.
„Наш пројекат је можда и једини из источне Србије који је кроз овај конкурс подржан у овој години и захваљујемо се комисији која је одлучила да одобри средства за реализацију наше идеје. Захваљујемо се Граду Зајечару, директору и радницима ЈКСП ’Зајечар’ и Одељењу за урбанизам Града Зајечара, који су нам дали сагласност и помогли у реализацији овог пројекта”, рекао је Богдановић.
Конкурс „Шта нам тешко” спроводе Млади истраживачи Србије у партнерству са Покретом горана Војводине, „CeGraD”-ом из Обреновца, „ТИМ 42” из Лесковца, „GM Optimist” из Горњег Милановца, уз подршку Министарства омладине и спорта Републике Србије.