Струковно удружење за саобраћајно и урбанистичко планирање „Сигурне стазе” из Бора покреће пројекат „Стазе урбане мобилности на територији града Бора”.
Циљ пројекта је унапређење безбедности саобраћаја, животне средине и приступачности саобраћајне инфраструктуре за све учеснике у саобраћају са посебним акцентом на децу, старија лица, особе са инвалидитетом и бициклисте на територији града Бора кроз креирање иновативне интернет платформе са crowd-sourcing компонентом „mobilitybor.com“.
Мобилна и wеб апликација „Mobility Bor” омогућиће преглед, унос и измене података од стране грађана, чиме се пружа могућност свим грађанима Бора да обележе локације на карти, додају фотографије, поставе опис и дају своје предлоге у циљу побољшања приступачности урбанистичке и саобраћајне инфраструктуре на територији града Бора.
„Циљ нам је да ‘јавним заговарањем’ кроз овај пројекат израдимо смернице за ’План одрживе урбане мобилности за град Бор’ и да утичемо на промене ’Одлуке о техничком регулисању саобраћаја на територји града Бора’. Данас већина градова у Европи ради на имплементирању Планова одрживе урбане мобилности којима се дестимулише моторни саобраћај док се предност даје и ради на унапређењу алтернативних видова мобилности. Снагом аргумената заснованих на анализама и истраживањима која ћемо спровести утицаћемо на доносиоце одлука да град Бор добије бициклистичке стазе/траке, зоне 30, зоне успореног саобраћаја и да се унапреди јавни превоз у граду. ”, кажу из удружења „Сигурне стазе”.
Из удружења „Сигурне стазе” позивају све грађане да се укључе у пројекат и попуне анкету о „Стању саобраћајне и урбанистичке инфраструктуре за рањиве учеснике у саобраћају са оценом стања безбедности на територји града Бора”. Анкета је анонимна и резултати анкете ће се користити приликом израде мобилне и wеб апликације. Анкета је доступна на овом линку.
Предвиђена crowd-sourcing компонента је замишљена са основним циљем додавања фотографија од стране грађана за већ постојеће елементе који се налазе на wеб мапи града (зграде и објекти од јавног значаја, школе, болнице, домови здравља, градске институције, елементе саобраћајне и урбанистичке инфраструктуре итд.), како би се са њих прикупили недостајући подаци о квалитету, односно о употребној вредности самих елемената (високо подигнути ивичњаци, не постојање места за паркирање, формирање зона 30, зона успореног саобраћаја, бициклистичких стаза/трака итд.).
Унапређење саобраћајног и урбанистичког простора на територији града Бора је незамисливо без примене „хуманог инжењеринга“, концепта који се у основи фокусира на човека и окреће стварним захтевима и проблемима које имају корисници.
Овај јединствен пројекат је везан за један од циљева одрживог развоја Уједињених нација који носи назив „Одрживи градови и заједнице” и који има за циљ стварање одрживих градова – градова који су приступачни, са добрим системом јавног превоза, бициклистичком и пешачком инфраструктуром и великим бројем зелених површина и са великом ангажованошћу грађана. С тим у вези, даљи развој друштва и препознавање досадашњих проблема је довело до развоја могућег решења, односно до развоја урбане мобилности.
Да би се остварио концепт „Одрживи градови и заједнице” неопходно је креирање националне политике која ће подстицати и омогућити да се локалне самоуправе крећу према одрживој урбаној мобилности. Што је и главни циљ пројекта удружења „Сигурне стазе” из Бора.
Овај пројекат реализује се у оквиру програма „Активни грађани – боље друштво: заговарањем ка сарадњи и демократском развоју Србије” (javnozagovaranje.bos.rs), који реализује Београдска отворена школа (bos.rs) уз подршку америчког народа путем Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) (usaid.gov/serbia).