У Зајечару је данас потписан Меморандум о сарадњи Научно-технолошког парка Ниш и РАРИС-а – Регионалне агенције за развој источне Србије.
НТП Ниш жели да да допринос формирању екосистема за развој иновација и технолошког предузетништва и привуче иновативне технолошке компаније из региона, као и да окупи и креира мрежу партнера регионалних развојних агенција, регионалних привредних комора, пословних инкубатора, стартап центара, цоwоркинг простора, кластера и пословних удружења.
РАРИС представља једног од кључних стејкхолдера из региона са којим НТП Ниш жели да ради на изградњи иновативног екосистема. РАРИС је овом приликом представио неколико пројеката за развој иновација и технолошког предузетништва који се тренутно у припреми, као што су пројекти Технолошког инкубатора у Бору и Тренинг/Start-up центра прехрамбене индустрије у Књажевцу. Потписани Меморандум ће омогућити и укључивање НТП Ниш у даљу припрему ових и сличних пројеката у региону.
Овај Меморандум је потписан са циљем формирања Регионалне мреже НТП Ниш за развој иновативне привреде и технолошког предузетништва и намером стварања услова за сарадњу страна потписница у пројектима и областима из заједничког интереса.
„Ово је први пут да институција оваквог ранга постоји и ради у нашем делу Србије. Развој иновативне привреде и технолошког предузетништва је тема којом се и РАРИС бави већ неколико година. Задовољни смо што сада имамо партнера на регионалном, односно на националном нивоу. Сада можемо да радимо на побољшању услова за развој технолошког предузетништва. Разговарали смо о неколико пројеката за развој иновација и технолошког предузетништва који се тренутно у припреми, као што су пројекти Технолошког инкубатора у Бору и Тренинг/Start-up центра прехрамбене индустрије у Књажевцу. Очекујемо да ћемо добити подршку у развоју ових пројеката и подршку у припреми неких других”, поручио је Владан Јеремић, директор РАРИС-а.
„Покушаћемо да се кроз заједничке активности раширимо и учинимо доступним и грађанима и компанијама са територије источне Србије. Имамо 35 компанија које су чланице Научно-технолошког парка Ниш, од тога су 20 start-up компанија и 15 технолошко-развојних компанија које раде на развоју сопствених иновативних производа. НТП Ниш је институција регионалног значаја, која поред пружања подршке компанијама које ту послују, има задатак и да ради на развоју еко система. Ми смо покренули иницијативу за развијање регионалне мреже која обухвата регионалне развојне агенције, start-up центре, coworking просторе. Желимо да пружимо и подршку на јачању капацитета инфраструктуре, која ће на подручју источне Србије да пружи подршку у развоју технолошког предузетништва. Постоје већ иницијативе за развој Технолошког инкубатора у Бору и Start-up центра прехрамбене индустрије у Књажевцу. Обе иницијативе су у складу са политиком Владе Републике Србије. На тај начин ставићемо у функцију највише природних ресурса који су на располагању на одређеној територији. Све захтеве појединаца или компанија реализоваћемо их у сарадњи са РАРИС-ом”, истакао је Милан Ранђеловић, директор НТП Ниш.
Ранђеловић је додао да компаније које су заинтересоване за рад Научно-технолошког парка Ниш, могу да се обрате путем јавног позива НТП Ниш који је доступан на сајту ntp.rs.
Сарадња на основу овог Меморандума спроводиће се у следећим облицима:
- међусобна сарадња у области иновација, развоја и унапређења технологија;
- подршка развоју и унапређењу програма за трансфер знања и технологија;
- ширење мреже виртуелних чланова НТП Ниш који ће користити услуге виртуелног чланства НТП Ниш;
- креирање заједничких пројеката и програма из области иновација и технолошког предузетништва које ће користити компаније из вирутелног чланства;
- рад на Стратегији паметне специјализације региона (4С);
- заједнички наступ пред националним институцијама за подршку иновацијама и технолошком предузетништву (Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Фонд за иновациону делатност, Фонд за науку…).
НТП Ниш је основан заједничком иницијативом Владе Републике Србије (у име Владе: Министарство просвете, науке и технолошко развоја), града Ниша и Универзитета у Нишу.