Историјски архив “Тимочка крајина” Зајечар и ове године организовао је научно-стручни скуп под називом „Историја медицине, фармације, ветерине и народна здравствена култура“.
Као и током протеклих година, и на овогодишњем скупу, 15. по реду, стручњаци из бројних научних области расветлили су велики број тема које се тичу историје здравља на овим просторима.
Циљ скупа је остао исти, да се спроведе научна расправа о историји медицине која обухвата прошлост Тимочке Крајине, али и ширу територију Србије, јер историја медицине, фармације, ветерине и народна здравствена култура Србије још није довољно истражена.
„Пријављено је 26 радова, од тога ће око двадесетак бити представљено. Ови скупови су значајни јер након тога излазе Зборници са стручним текстовима и значајним информацијама. На скупу имамо еминентне стручњаке из области: медицине, специјалисти, архивисти из Врања, Лесковца, из Зајечара, из Ниша, представнике из музеја и других институција“, каже Агим Јанузи, архивски саветник Историјског архива „Тимочка Крајина“ Зајечар.
На отварању скупа присутнима су се обратили и Велибор Тодоров – директор Архива у Зајечару, као и др Вера Најдановић Мандић, специјалиста гинекологије и акушерства и члан Подружнице Српског лекарског друштва Зајечар, која је отворила овај XV научно-стручни скуп.
Након отварања, јавности је представљен зборник радова са прошлогодишњег научно-стручног скупа. Теме XIV научно-стручног скупа биле су: „Историја медицине, фармације, ветерине и народна здравствена култура – институције, догађаји, личности од значаја за историју медицине, фармације, ветерине и народну здравствену културу“; „Епидемије заразних болести Тимочке Крајине, Србије и Балкана – Улога и значај здравствене службе и здравствених радника у сузбијању епидемија; Одговор заједнице, породице и појединаца на појаву епидемија заразних болести и улога породичног лекара; и Породичне епидемије Ковида и депопулација становништва“; „Здравствена политика и економија код хроничних масовних незаразних болести са историјског аспекта“.