„Стоп – може и другачије” назив је перформанса који су извели ученици осмог разреда из ОШ „Десанка Максимовић” у Зајечару. Циљ перформанса је да се скрене пажња на насиље и дискриминацију којој су изложене жене и девојке са инвалидитетом.
Идеја да се изведе овај перформанс у виду дијалога и описа проблема насиља у партнерским односима старијих основаца, настала је током радионица. Радионице је реализовала Јелена Цекић, психолог у Основној школи „Хајдук Вељко” у Зајечару и чланица Удружења грађана „Риме”, са ученицима основних школа „Десанка Максимовић” и „Хајдук Вељко”.
„Перформансу су претходиле радионице, где смо ми од ученика добили материјал за целу причу. Од њих смо сазнали за проблеме који их тиште у партнерским односима у које ступају млади. Ово је један од начина да допремо до њих, да нас чују и схвате да манипулацији није место у емоционалним везама. На овој теми ћемо још радити, јер је веома битна. Представа је најпре намењена ученицима седмог, осмог разреда али и средњошколцима и свима који се интересују за ову тему”, истакла је Цекић.
Стеван Јовановић, наставник српског језика у Основној школи „Десанка Максимовић” урадио је сценарио за овај перформанс.
„Интересантно је што све што је унутар представе је оно што се младим људима од 14–15 година свакодневно догађа. На основу тих радионица, ми смо извлачили најбитније реплике и онда су и они сами писали и представа је уствари заједнички пројекат. После је мени с једне стране била уживанција, а с друге мука да све то уклопим, јер је много покрета, а морали су осим што изговарају текст и да се крећу и да упознају сцену. Црно-бели свет смо на крају покушали да спојимо и да некако станемо на реп тој манипулацији”, рекао је Јовановић.
„Мрежа… Из круга Србије” је у сарадњи са Удружењем грађана „Риме” у склопу обележавања манифестације „Недеља жена са инвалидитетом” припремила овај перформанс. Извођење је финансијски подржало Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Перформанс је одржан у сали Музичке школе „Стеван Мокрањац” у Зајечару.