Широм Европе у току је највећа икад организована акција за сузбијање пиратерије.
У сарадњи са Europol-ом полиција Шпаније, Велике Британије, Данске, Kипра, Холандије, Летоније и многих других европских држава спроводи се највећа икад антипиратска акција, усмерена против пиратских IPTV мрежа. Досад је ухапшено најмање пет лица, за које се сумња да су учествовале у тзв. IP преварама, обманама и прању велике количине новца.
Током претходних неколико година корисници широм Европе користили су пиратске IPTV и ненамерно били део превара у вези са „TV on demand” (TV на захтев) услугама. Емитери и TV куће све чешће налазе се у ситуацији да се њихов програм илегално емитује преко неовлашћених сервиса, који не плаћају права за реемитовање програма уживо и у одложеним терминима.
17 година робије због преноса Премијер лиге
У овој акцији осуђена су већ три лица на укупно преко 17 година затвора због нелегалног организовања преноса и продаје илегалних IPTV уређаја широм Европе. Ухапшени су, испоставља се, део ухапшених у највећој антипиратској рацији у Европи досад, о којој се ради у овој вести.
Europol и полиција европских земаља спровеле су најмање 14 симултаних акција широм Старог континента, у којима је поред ухапшених лица, изјаву дало на десетине људи, а истраге широм Европе трају и даље, објавио је TorrentFreak.
Истрага је отпочела током 2016. године пријавом Premiere League правног тима против најмање два сајта и компаније, која се бави продајом илегалних IPTV уређаја за стриминг и пренос једне од најпопуларнијих спортских лига на свету. У Шпанији је потом откривено најмање 800 илегалних TV и радио канала, а цене за пренос нелиценцираног садржаја кретале су од 40 евра месечно до све 460 евра за месечне пакете канала. У истрази је откривено најмање 20 веб локација, преко којих су емитовани илегални преноси уживо или нелиценциран TV програм. Угашено је преко 66 сервера широм ЕУ, а неутралисано је и најмање 11 „чворишта”, која су „растурала” неовлашћено емитован садржај.
Модел приступа илегалним сајтовима био је различит у свакој од земаља, али је плаћање вршено преко „дух” сервера на Гибралтару, док су регистровани корисници долазили из преко 30 земаља широм света. За превару су коришћене компаније, које се заиста баве емитовањем иностраних канала у Европи, пружају интернет услуге и баве се онлајн бизнисом. Инфраструктура је била углавном последње генерације и са могућношћу опслужења великог броја корисника.
Ухапшена лица прибавила су материјалну корист од најмање осам милиона евра, а у рацији су заплењена најмодернија возила, скупе некретнине и пословни простор на обалама Малаге.
Акција се наставља и даље и најављена су нова открића и могућа хапшења.
Извор: mondo.rs